3M™ Anisotropic Conductive Film Adhesive 7303, 2.5 mm x 35 m Roll
3M™ ACF 7303 is an epoxy/acrylate-blend adhesive system filled with 43 micron silver-coated glass beads. It is slightly tacky at room temperature and cures at modest bonding temperature and pressure.
Special Price
$345.45
Regular Price
$406.41
| UPC | 00051115524868 |
|---|---|
| 3M ID | 7000027563 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The unbonded film is slightly tacky at room temperature and consists of a thermoset-elastomer and thermoplastic adhesive matrix randomly loaded with conductive particles. These particles allow interconnection of circuit lines through the adhesive thickness, but are spaced far enough apart for the product to be electrically insulating in the plane of the adhesive. Soft conductive particles are preferred when bonding to fragile substrates such as ITO on glass, as they deform against hard surfaces, but may also be used for other substrate types. 3M™ ACF 7379 may be used to bond a flexible printed circuit to glass-based devices such as displays or to another flexible printed circuit. Standard Lead Time: 14 Calendar Days
- Heat cure
- Thermo-set low temperature cure
- Tacky at room temperature
- Good thermal stability
- Reworkable
- Frozen storage
| 3M ID | 7000027563 |
|---|---|
| Part number | 7303 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Structural Adhesive Films |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 548 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 0.1 |
| Base - Customary Length Dimension | 3.385826772 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.385826772 |
| Base - Metric Gross Weight | 19.1 G |
| Base - Metric Height Dimension | 0.254 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 8.6 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 8.6 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 1.1463920565636407 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.04210829207731162 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.04210829207731162 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.1 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.3858267716535435 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.3858267716535435 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 18.786 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 19.1 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.254 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 8.6 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 8.6 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 10249.627999256 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.287346433979919 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.1054146038655808 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 19.094488188976378 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 23.346456692913385 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 22.992125984251967 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 167961.31 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2398.3 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 955.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 48.5 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 59.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 58.4 CM |
| Shipper - Item Quantity | 50 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 50 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 50 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87630.09652003556 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 55.11556554621939 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 8.421658415462323 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.30708661417323 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.436 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 3.82 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.1 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 200 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 2 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 2 |
Write Your Own Review


