3M™ Ammonia/ Methylamine/Filter 60924, P100, 60 EA/Case
| UPC | 50051138464689 |
|---|---|
| 3M ID | 7000051992 |
| Packaging | Bag |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
This cartridge is NIOSH approved to help provide respiratory protection against ammonia, methylamine and particulates. Use with 3M Half and Full Facepieces 6000, 7000 and FF-400 Series with a bayonet-style filter/cartridge connection or 3M Scott AV-3000 HT and AV-3000 SureSeal facepieces with 3M Scott AV-632 Bayonet Adapter. Warning: Respirators help protect against certain airborne contaminants. Before use, the wearer must read and understand the User Instructions provided as a part of the product packaging. Follow all local regulations. In the U.S., a written respiratory protection program must be implemented meeting all the requirements of OSHA 29 CFR 1910.134 including training, fit testing and medical evaluation. In Canada, CSA standards Z94.4 requirements must be met and/or requirements of the applicable jurisdiction, as appropriate. Misuse may result in sickness or death. For correct use, consult supervisor and User Instructions, or call 3M Personal Safety Division (PSD) Technical Service in the U.S.A. at 1-800-243-4630. In Canada, call 1-800-267-4414. Disclaimer: 3M industrial and occupational products are intended, labeled, and packaged for sale to trained industrial and occupational customers for workplace use. Unless specifically stated otherwise on the applicable product packaging or literature, these products are not intended, labeled, or packaged for sale to or use by consumers (e.g., for home, personal, primary or secondary school, recreational/sporting, or other uses not described in the applicable product packaging or literature), and must be selected and used in compliance with applicable health and safety regulations and standards (e.g., U.S. OSHA, ANSI), as well as all product literature, user instructions, warnings, and other limitations, and the user must take any action required under any recall, field action, or other product use notice. Misuse of 3M industrial and occupational products may result in injury, sickness, or death, or property damage. For help with product selection and use, consult your on-site safety professional, industrial hygienist, or other subject matter expert.
- NIOSH approved to help provide respiratory protection against ammonia, methylamine as well as non-oil and oil particulates
- USE WITH 3M Half and Full Face Pieces 6000, 7000 and FF-400 Series with a bayonet-style filter/cartridge connection or 3M Scott AV-3000 HT and AV-3000 SureSeal facepieces with 3M Scott AV-632 Bayonet Adapter
- SWEPT BACK DESIGN allows an enhanced field of view and increased comfort
- VARIETY OF USES: When properly fitted, use in a variety of applications including agriculture, chemical manufacturing, laboratories and the food industry
- EASY TWIST ON AND OFF: Bayonet connection twist on and off easily for quick assembly and disassembly with many 3M half and full facepiece designs.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000051992 |
|---|---|
| Keywords | 70070614519,Reusable Respirators,Ammonia,Methylamine,P100,Combination Cartridges,P100 Particulate Filters 6000 Series,Ammonia,Methylamine,Filter 60924,P100 60,Energy,Safety,Electrical Construction & Maintenance,Mining & Metallurgy,Power Distribution,Charging of Refrigeration Systems,Fertilizing,Laboratories,Maintenance,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Reusable Respirators > Cartridges & Filters |
| Aerosol Type | Oil & Non-oil |
| Cartridge or Filter Type | Ammonia |
| Compatible Respirator | 3M™ Full Facepieces 6000 |
| Compatible with 3M™ PAPR Systems | Yes |
| Compatible with 3M™ Supplied Air System | Yes |
| Cool Flow™ Exhalation Valve | Yes |
| Eye Protection | Yes |
| For Use With | Reusable Respirators |
| Gas & Vapor Protection Type | Ammonia |
| Hazard Type | Multigases: organic vapor, chlorine, chloridric acid, chlorine dioxide, sulphur dioxide, hydrogen sulphide (only for escape), ammonia/methylamine, formaldehyde and hydrogen fluoride |
| Maintenance Free | No |
| NIOSH Cartridge or Filter Assigned Color Coding | Magenta/Green |
| NIOSH Filter Approval Rating | OV/P100 |
| Particulate Protection | Ammonia |
| Product Number | 60924 |
| Product Series | 7800S |
| Product Type | simple |
| Purpose | Cartridges & Filters |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Batch-charging Charging of Refrigeration Systems Chemical Transfer Cleaning Fertilizing Laboratories Maintenance Parts Cleaning Soil Preparation |
| Recommended Industry | Facility Sanitation Food Processing Food Safety General Manufacturing Mining Oil & Gas Transportation |
| Six-point Head Harness | Yes |
| Spare Parts | Yes |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 4.3 |
| Base - Customary Length Dimension | 3.55 |
| Base - Customary Width Dimension | 1.9 |
| Base - Metric Gross Weight | 129.5 G |
| Base - Metric Height Dimension | 109.22 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 90.17 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 48.26 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 28.986278444997836 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.28549862952941646 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.28549862952941646 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 4.3 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 3.55 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 1.9 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.475 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 129.5 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 109.22 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 90.17 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 48.26 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 98.81892204729292 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.806891879596652 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.5709972590588329 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.68503937007874 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 9.566929133858268 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.204724409448819 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1619.352 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 259.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 11.9 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 24.3 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 5.6 CM |
| Consumer - Item Quantity | 2 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 2 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2989.6910148151005 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 25.313476944067645 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 17.129917771764987 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.338582677165354 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 17.440944881889763 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 15.118110236220472 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 48992.258 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 11.482 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 7.77 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 28.8 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 44.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 38.4 CM |
| Shipper - Item Quantity | 60 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 60 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 30 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 101970.67638229765 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 643.7498055798426 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 411.1180265223597 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 50.39370078740158 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.671 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 186.48 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.28 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1440 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1440 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |


