3M™ Ammonia Methylamine Cartridge 6004, 60 EA/Case
| UPC | 50051138288827 |
|---|---|
| 3M ID | 7000001937 |
| Packaging | Bag |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Versatile and simple to install: designed to optimize field of view and comfort on the job, 3M™ Bayonet Gas & Vapor Cartridges feature a low-profile, swept-back design and are easy to install. Simply choose the cartridge type that’s suitable for your individual needs and requirements, align the connection and twist to lock into place with a quarter turn. These cartridges are compatible with 3M™ 6000 Series Half Facepieces, 6500/6500QL Series, 7500 Series, 6000 Series Full Facepieces, FF-400 Series, 7800 Series, 3M™ Scott™ AV- 3000 HT and AV-3000 SureSeal Facepieces with AV-632 Bayonet Adapter, thus helping to reduce inventory needs. Easy breathing: 3M™ Bayonet Gas & Vapor Cartridges are designed to balance breathability and long service life. Gas and vapor cartridges use carbon particles to adsorb contaminants, filtering the air that you breathe. 3M has designed the cartridges to be easy to breathe through and long lasting by optimizing the layers and depth of the carbon bed, geometry of the cartridge body, and carbon particle size. 3M™ Bayonet Gas/Vapor Cartridges provide protection against a wide range of gases and vapors. Designed for use in multiple industrial applications. 3M™ Bayonet Gas & Vapor Cartridges are NIOSH-approved and help provide respiratory protection from certain gas or vapor concentrations up to 10 times the OSHA Permissible Exposure Limit (PEL) with half facepieces and up to 50 times the OSHA PEL with quantitatively fit tested full facepieces. Help protect your workforce: 3M offers a free online tool to help you select the appropriate respirators, cartridges, and filters for your workplace respiratory hazards and contaminants and help determine cartridge change-out schedules. 3M Select and Service Life Software (www.3M.com/sls) contains more than 700 different chemicals and provides documentation of your choices. 3M™ Bayonet Gas & Vapor Cartridges are not for use in environments that are immediately dangerous to life or health (IDLH) or contain hazardous levels of airborne particulates. Change 3M™ Bayonet Gas & Vapor Cartridges in accordance with your well-documented change-out schedule or earlier if smell, taste or irritation from contaminants is detected.
- NIOSH APPROVED: Against ammonia and methylamine.
- SWEPT-BACK DESIGN - For enhanced field of view and balance
- COMPATIBILITY: Allows use with many 3M half and full facepieces and certain 3M Scott full facepieces respirators
- CONNECTION TYPE: Bayonet
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000001937 |
|---|---|
| Part number | 28882 |
| Keywords | 70070316743,Reusable Respirators,Ammonia,Methylamine,Ammonia,Methylamine,Gas,Vapor Cartridges 6000 Series,Ammonia Methylamine Cartridge 6004 60,Energy,Safety,Electrical Construction & Maintenance,Mining & Metallurgy,Power Distribution,Batch-Charging,Charging of Refrigeration Systems,Chemical Dispensing,Cleaning,Maintenance,Soil Preparation,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Reusable Respirators > Cartridges & Filters |
| Aerosol Type | Non Pertinent |
| Cartridge or Filter Type | Ammonia |
| Compatible Respirator | 3M™ Full Facepieces 6000 |
| Compatible with 3M™ PAPR Systems | Yes |
| Compatible with 3M™ Supplied Air System | Yes |
| Cool Flow™ Exhalation Valve | Yes |
| Eye Protection | Yes |
| For Use With | Reusable Respirators |
| Gas & Vapor Protection Type | Ammonia |
| Hazard Type | Organic Vapor |
| Maintenance Free | No |
| NIOSH Cartridge or Filter Assigned Color Coding | Green |
| Particulate Protection | Ammonia |
| Product Number | 6004 |
| Product Series | 7800S |
| Product Type | simple |
| Purpose | Cartridges & Filters |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Batch-charging Charging of Refrigeration Systems Chemical Dispensing Chemical Transfer Cleaning Laboratories Maintenance Parts Cleaning Soil Preparation |
| Recommended Industry | Construction Facility Sanitation Food Processing Food Safety General Manufacturing Heavy Industrial Marine Mining Oil & Gas Pharmaceutical Transportation |
| Six-point Head Harness | Yes |
| Spare Parts | Yes |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1800 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 129.267 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 28.835061607131088 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.2849849524585257 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.25948408259160094 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 472.522 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 117.7 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 75.63404890589308 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.5460850234319418 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.5189681651832019 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.937007874015748 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.118110236220472 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 1.6535433070866141 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1239.42 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 235.4 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 22.7 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 13.0 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 4.2 CM |
| Consumer - Item Quantity | 2 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 2 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1730.1046728077708 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 17.099053055059105 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 15.569044955496055 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.582677165354331 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 20.984251968503937 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.606299212598426 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 28351.336 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 7.756 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 7.062 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 21.8 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 53.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.4 CM |
| Shipper - Item Quantity | 60 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 60 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 30 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 114724.63889809669 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1060.4234811092613 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 934.1426973297633 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 56.69291338582677 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.88 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 423.72 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.44 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 3600 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3600 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 10 |

