3M™ Aluminum Foil Tape 439, Silver, 13 in x 60 yd, 3.1 mil, 1 Roll/Case
| UPC | 00051125856607 |
|---|---|
| 3M ID | 7100057897 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Withstands Exposure to High Heat and Humidity
Consisting of a dead soft, thermally conductive aluminum backing, 3M™ Aluminum Foil Tape 439 dissipates heat over the surface of the tape to reduce hot spots and protect the substrate from the effects of high temperatures. It is a linered version of our 3M™ Aluminum Foil Tape 431, making it suitable for die cutting applications. Coated with a highly engineered acrylic adhesive, it is capable of withstanding exposure to high heat and humidity while maintaining a strong and reliable bond. This tape can withstand a variety of moisture, weathering, UV and solvents in order to provide an excellent work life, indoors or out.
Recommended Applications
Heat shielding of delicate parts Heat reflecting Moisture barrier Light reflecting for light enhancement Seaming and sealing Refrigerator and freezer coil attachment
Plastic protection
3M™ Aluminum Foil Tape 439 is Classified by UL to UL 723 "L" for low flammability rating (File R 7311). It meets F.A.R 25.853(a). Temperature use range is from -65°; to 300°F (-54°; to 149°C).
- Linered version of our 3M™ Aluminum Foil Tape 431
- Thermally conductive tape helps dissipate heat and improves heating and cooling efficiency to protect temperature sensitive materials
- Highly engineered acrylic adhesive provides long term durability, but removes cleanly after harsh masking applications
- Dead soft aluminum foil backing conforms to curved and uneven surfaces
- Withstands exposure to flame, weathering, moisture and UV
- Heat and light reflective tape protects surfaces and enhances lighting efficiency
- Classified by UL to UL 723, Class "L" for low flammability rating
| 3M ID | 7100057897 |
|---|---|
| Part number | 439 |
| Keywords | 3M, aluminum foil tape, heat shielding, heat reflecting, light enhancement, seaming and sealing, thermally conductive tape, pressure-sensitive acrylic adhesive, dead soft aluminum foil, flame resistant tape, weather-resistant tape, UV resistant tape, moisture barrier tape, high-temperature tape, die cutting applications, refrigerator coil attachment, freezer coil attachment, plastic protection tape, automotive tape, manufacturing tape, transportation tape, aerospace tape, appliance tape, commercial vehicles tape, specialty vehicles tape, heavy industrial tape, marine tape, metalworking tape, OEM tape, personal recreation vehicles tape, rail tape, two wheel vehicles tape, long-term durability tape, low flammability rating, UL 723 tape, heat and humidity resistant tape, high-performance foil tape. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Aluminum Tapes |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 1.9 mil |
| Backing Material | Aluminum Foil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.05 mm |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Silver |
| Product Number | 439 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 6.283 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 54.864 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.33 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1027.1454361806361 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 13.851643933075858 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 12.024011779563223 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 16831.898 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 5.454 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1027.1454361806361 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 13.851643933075858 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 12.024011779563223 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 14.606299212598426 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 16831.898 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6.283 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 5.454 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 37.1 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 21.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.3 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98797.44168937157 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1073.6512168403538 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 901.8008834672418 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.818897637795274 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.619 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 409.05 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.24 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 75 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 75 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 75 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |


