3M™ Aluminum Foil Tape 4380, Silver, 1 in x 55 yd, 3.25 Mil, 36/Case
| UPC | 00051111928622 |
|---|---|
| 3M ID | 7010375464 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Protect Sensitive Parts From Heat and Flame
3M™ Aluminum Foil Tape 4380 is a general purpose, aluminum foil tape comprised of a 2.0 mil dead soft aluminum foil backing and a pressure sensitive acrylic adhesive. This tape is malleable and conforms well to uneven, curved or irregular surfaces. The aluminum backing offers and excellent reflective surface and is thermally and heat conductive for heating and cooling efficiency. It reflects light to enhance lighting efficiency and resists flame, moisture, weather, dust, UV degradation and many chemicals to provide long-lasting durability.
Recommended Applications
General use holding, patching and sealing applications Light reflecting Heat shielding applications Moisture and vapor barrier
Thermal conducting
All Around Performance Under a Wide Range of Temperatures
3M™ Aluminum Foil Tape 4380 is coated with a pressure sensitive acrylic adhesive designed to bond to a broad range of substrates. This tape adheres immediately upon contact and can perform under a wide spectrum of temperatures ranging from -30°F/-34°C to 300°F/149°C. Due to its low moisture transmission rate, this tape offers excellent sealing and patching performance. 3M™ Aluminum Foil Tape 4380 is UL 723 approved.
- Conformable tape resists flame, moisture, weather, UV degradation and many chemicals
- Thermally conductive tape reflects and dissipates radiant heat to protect heat sensitive components or surfaces
- Malleable foil conforms well to irregular shapes and surfaces
- Low moisture vapor transmission rate offers excellent sealing and patching performance
- Good aging performance both indoors and outdoors
| 3M ID | 7010375464 |
|---|---|
| Keywords | 3M, 3M Aluminum Foil Tape 4380, aluminum foil tape, pressure sensitive acrylic adhesive, general purpose tape, heat protection tape, flame resistant tape, moisture resistant tape, weather resistant tape, UV resistant tape, chemical resistant tape, thermally conductive tape, reflective tape, malleable foil tape, sealing tape, holding tape, splicing tape, masking tape, dead soft aluminum foil, durable aluminum tape, patching tape, heat shielding applications, moisture barrier tape, vapor barrier tape, thermal conducting tape, light reflecting tape, UL 723 approved tape, automotive tape, manufacturing tape, transportation tape, aerospace tape, appliance tape, commercial vehicles tape, specialty vehicles tape, heavy industrial tape, marine tape, metalworking tape, OEM tape, personal recreation vehicles tape, rail tape, two wheel vehicles tape. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Aluminum Tapes |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 2.0 mil |
| Backing Material | Aluminum Foil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.05 mm |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Silver |
| Product Number | 4380 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 1 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.4 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.4 |
| Base - Metric Gross Weight | 190.146 G |
| Base - Metric Height Dimension | 25.4 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 111.76 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 111.76 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 19.344526878030134 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.4192001730540573 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.4191847406957044 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 4.4 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 4.4 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.317 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 190.139 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 25.4 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 111.76 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 111.76 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1344.7017110569655 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 15.399289013613698 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 15.09064184655487 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.624803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.25 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.25 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 22035.713 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6.985 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 6.845 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.987 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 28.575 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 28.575 CM |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95624.20699644549 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 769.9997246426345 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 724.3508086346338 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.48031496062992 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.567 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 328.56 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.206 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 1728 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1728 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


