3M™ Aluminum Foil Tape 431, Silver, 63 mm x 55 m, 3.1 mil, 16 Rolls/Case
| UPC | 00638060407875 |
|---|---|
| 3M ID | 7100230545 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Withstands Exposure to High Heat and Humidity
Consisting of a dead soft, thermally conductive aluminum backing, 3M™ Aluminum Foil Tape 431 dissipates heat over the surface of the tape to reduce hot spots and protect the substrate from the effects of high temperatures. Coated with a highly engineered acrylic adhesive, it is capable of withstanding exposure to high heat and humidity while maintaining a strong and reliable bond. This tape can withstand a variety of moisture, weathering, UV and solvents in order to provide an excellent work life, indoors or out.
3M™ Aluminum Foil Tape 431 is Classified by UL to UL 723 "L" for low flammability rating (File R 7311). It meets F.A.R 25.853(a). Temperature use range is from -65°; to 300°F (-54°; to 149°C).
Recommended Applications
Heat shielding of delicate parts Heat reflecting Moisture barrier Light reflecting for light enhancement Seaming and sealing Refrigerator and freezer coil attachment
Plastic protection against heat and UV exposure
- Thermally conductive tape helps dissipate heat and improves heating and cooling efficiency to protect temperature sensitive materials
- Highly engineered acrylic adhesive provides long term durability, but removes cleanly after harsh masking applications
- Dead soft aluminum foil backing conforms to curved and uneven surfaces
- Withstands exposure to flame, weathering, moisture and UV
- Heat and light reflective tape protects surfaces and enhances lighting efficiency
- Classified by UL to UL 723, Class "L" for low flammability rating
| 3M ID | 7100230545 |
|---|---|
| Part number | 431 |
| Keywords | aluminum foil tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Aluminum Tapes |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 1.9 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.05 mm |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Silver |
| Product Number | 431 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 595.394 G |
| Base - Metric Length Dimension | 55.0 M |
| Base - Metric Width Dimension | 63.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 96.57227188470125 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.31261908131303 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.2299589607294321 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1582.536 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 557.9 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1545.1559840127554 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 21.001896482517992 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 19.679343371670914 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.992125984251969 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.905511811023622 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.905511811023622 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 25320.57 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 9526.3 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 8926.4 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 33.0 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 27.7 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 27.7 CM |
| Shipper - Item Quantity | 16 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 16 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 16 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88423.40519326708 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 791.4595212437105 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 708.4554795311041 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.7007874015748 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.449 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 321.35 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.11 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 576 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 576 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


