3M™ Aluminum Foil Tape 431, Silver, 1 in x 60 yd, 3.1 mil, 1 Roll/Case
| UPC | 00051125853279 |
|---|---|
| 3M ID | 7010379559 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Withstands Exposure to High Heat and Humidity
Consisting of a dead soft, thermally conductive aluminum backing, 3M™ Aluminum Foil Tape 431 dissipates heat over the surface of the tape to reduce hot spots and protect the substrate from the effects of high temperatures. Coated with a highly engineered acrylic adhesive, it is capable of withstanding exposure to high heat and humidity while maintaining a strong and reliable bond. This tape can withstand a variety of moisture, weathering, UV and solvents in order to provide an excellent work life, indoors or out.
3M™ Aluminum Foil Tape 431 is Classified by UL to UL 723 "L" for low flammability rating (File R 7311). It meets F.A.R 25.853(a). Temperature use range is from -65°; to 300°F (-54°; to 149°C).
Recommended Applications
Heat shielding of delicate parts Heat reflecting Moisture barrier Light reflecting for light enhancement Seaming and sealing Refrigerator and freezer coil attachment
Plastic protection against heat and UV exposure
- Thermally conductive tape helps dissipate heat and improves heating and cooling efficiency to protect temperature sensitive materials
- Highly engineered acrylic adhesive provides long term durability, but removes cleanly after harsh masking applications
- Dead soft aluminum foil backing conforms to curved and uneven surfaces
- Withstands exposure to flame, weathering, moisture and UV
- Heat and light reflective tape protects surfaces and enhances lighting efficiency
- Classified by UL to UL 723, Class "L" for low flammability rating
| 3M ID | 7010379559 |
|---|---|
| Part number | 431 |
| Keywords | aluminum foil tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Aluminum Tapes |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 1.9 mil |
| Backing Material | Aluminum Foil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.05 mm |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Silver |
| Product Number | 431 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 249.022 G |
| Base - Metric Height Dimension | 115.087 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 115.09 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 20.530340273278973 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.5489995345380259 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.5489510328403452 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 4.530984251968504 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 4.531102362204725 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 336.432 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 249.0 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 115.087 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 115.09 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1507.5359442057468 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 20.849116134823873 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 19.762237182252427 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.6 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.4 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.4 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 24704.088 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 9.457 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 8.964 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 29.464 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 28.956 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 28.956 CM |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 80063.15225228875 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 785.998671009391 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 711.4405385610874 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 39.76377952755905 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.312 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 322.704 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.01 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 1296 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1296 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


