3M™ Aluminum Foil Tape 425, Silver, 50 mm x 55 m, 4.6 mil, 24 Roll/Case
| UPC | 00051125853163 |
|---|---|
| 3M ID | 7100053813 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Withstands Exposure to High Heat and Humidity
Consisting of a dead soft, thermally conductive aluminum backing, 3M™ Aluminum Foil Tape 425 dissipates heat over the surface of the tape to reduce hot spots and protect the substrate from the effects of high temperatures. Coated with a highly engineered acrylic adhesive, it is capable of withstanding exposure to high heat (up to 300°F/149°C) and humidity while maintaining a strong and reliable bond. This tape can withstand a variety of moisture, weathering, UV and solvents in order to provide an excellent work life, indoors or out.
Recommended Applications
Heat shielding of delicate parts Heat reflecting Masking in chemical paint stripping applications Moisture barrier Light reflecting for light enhancement Chemical milling Seaming and sealing Refrigerator and freezer coil attachment Splicing of thin gauge foils
Plastic protection
3M™ Aluminum Foil Tape 425 is UL Recognized to UL 746C (File E 122798) and Classified by UL to UL 723 "L" for low flammability rating (File R 7311). It can be certified to meet L-T-80C and meets F.A.R 25.853(a). Temperature use range is from -65°; to 300°F (-54°; to 149°C).
- Thermally conductive tape helps dissipate heat and improves heating and cooling efficiency to protect temperature sensitive materials
- Resistant to chemicals to protect surfaces during de-paint process and other chemical masking operations
- Highly engineered acrylic adhesive provides long term durability, but removes cleanly after harsh masking applications
- Withstands exposure to flame, weathering, moisture and UV
- Heat and light reflective tape protects surfaces and enhances lighting efficiency
- Dead soft aluminum foil backing conforms to curved and uneven surfaces
- Recognized by UL to UL 746C and Classified by UL to UL 723, Class "L" for low flammability rating
| 3M ID | 7100053813 |
|---|---|
| Part number | 425 |
| Keywords | 3M, Aluminum Foil Tape, 3M Aluminum Foil Tape, heat shielding, heat reflecting, chemical masking, light enhancement, chemical milling, seaming, sealing, de-paint operations, thermally conductive tape, dissipate heat, temperature sensitive materials, clean removal, harsh masking applications, flame resistant tape, weathering resistant tape, moisture resistant tape, UV resistant tape, reflective tape, aluminum foil backing, high heat exposure, humidity resistant, moisture barrier, freezer coil attachment, splicing thin foils, plastic protection, automotive, design and construction, energy, manufacturing, transportation, aerospace, appliance, commercial vehicles, specialty vehicles, electrical construction, electrical equipment manufacturing, energy conservation, facility maintenance, industrial maintenance, repair, marine, metalworking, OEM, oil and gas, paper and print, recreation vehicles, rail, rig fabrication, two wheel vehicles. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Aluminum Tapes |
| Application | Painting, Stripping |
| Backing (Carrier) Material | Aluminum Foil |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 2.8 mil |
| Backing Material | Aluminum Foil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.07 mm |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Silver |
| Product Number | 425 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 24.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 644.083 G |
| Base - Metric Height Dimension | 50.013 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 121.006 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 121.01 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 44.66938067734403 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.4199599521482251 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.4199599521482251 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 1.969015748031496 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 4.764015748031496 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 4.764173228346457 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.732 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 644.083 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 50.013 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 121.006 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 121.01 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1862.9511668472155 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 36.59673552268968 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 34.07905648853838 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 14.291338582677165 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.417322834645669 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.417322834645669 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 30528.3 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 16.6 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 15.458 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 36.3 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 29.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 29.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 97210.82434290853 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1353.6382898151483 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1226.8460335873815 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.593 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 556.488 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 864 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 864 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


