3M™ Aluminum Foil Tape 425, Silver, 24 in x 60 yd, 4.6 mil, 1 Roll/Case
| UPC | 00063806451599 |
|---|---|
| 3M ID | 7010337250 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Withstands Exposure to High Heat and Humidity
Consisting of a dead soft, thermally conductive aluminum backing, 3M™ Aluminum Foil Tape 425 dissipates heat over the surface of the tape to reduce hot spots and protect the substrate from the effects of high temperatures. Coated with a highly engineered acrylic adhesive, it is capable of withstanding exposure to high heat (up to 300°F/149°C) and humidity while maintaining a strong and reliable bond. This tape can withstand a variety of moisture, weathering, UV and solvents in order to provide an excellent work life, indoors or out.
Recommended Applications
Heat shielding of delicate parts Heat reflecting Masking in chemical paint stripping applications Moisture barrier Light reflecting for light enhancement Chemical milling Seaming and sealing Refrigerator and freezer coil attachment Splicing of thin gauge foils
Plastic protection
3M™ Aluminum Foil Tape 425 is UL Recognized to UL 746C (File E 122798) and Classified by UL to UL 723 "L" for low flammability rating (File R 7311). It can be certified to meet L-T-80C and meets F.A.R 25.853(a). Temperature use range is from -65°; to 300°F (-54°; to 149°C).
- Thermally conductive tape helps dissipate heat and improves heating and cooling efficiency to protect temperature sensitive materials
- Resistant to chemicals to protect surfaces during de-paint process and other chemical masking operations
- Highly engineered acrylic adhesive provides long term durability, but removes cleanly after harsh masking applications
- Withstands exposure to flame, weathering, moisture and UV
- Heat and light reflective tape protects surfaces and enhances lighting efficiency
- Dead soft aluminum foil backing conforms to curved and uneven surfaces
- Recognized by UL to UL 746C and Classified by UL to UL 723, Class "L" for low flammability rating
| 3M ID | 7010337250 |
|---|---|
| Part number | 425 |
| Keywords | 3M, Aluminum Foil Tape, 3M Aluminum Foil Tape, heat shielding, heat reflecting, chemical masking, light enhancement, chemical milling, seaming, sealing, de-paint operations, thermally conductive tape, dissipate heat, temperature sensitive materials, clean removal, harsh masking applications, flame resistant tape, weathering resistant tape, moisture resistant tape, UV resistant tape, reflective tape, aluminum foil backing, high heat exposure, humidity resistant, moisture barrier, freezer coil attachment, splicing thin foils, plastic protection, automotive, design and construction, energy, manufacturing, transportation, aerospace, appliance, commercial vehicles, specialty vehicles, electrical construction, electrical equipment manufacturing, energy conservation, facility maintenance, industrial maintenance, repair, marine, metalworking, OEM, oil and gas, paper and print, recreation vehicles, rail, rig fabrication, two wheel vehicles. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Aluminum Tapes |
| Application | Painting, Stripping |
| Backing (Carrier) Material | Aluminum Foil |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 2.8 mil |
| Backing Material | Aluminum Foil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.07 mm |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Silver |
| Product Number | 425 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 9071.847 G |
| Base - Metric Length Dimension | 54.864 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.609 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1859.453529930682 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 19.999999118150953 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 18.699999296725384 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 30470.984 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 8482.177 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1859.453529930682 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 19.999999118150953 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 18.699999296725384 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.75 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 25.3748031496063 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.374803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 30470.984 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 9071.847 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 8482.177 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 22.225 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 64.452 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.272 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98279.99695369469 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 834.998613402602 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 747.9997954992056 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.75 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1610520.6 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 339.287 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 123.825 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 40 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 40 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 40 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |


