3M™ Aluminum Foil Tape 425, Silver, 19 mm x 55 m, 4.6 mil, 48 Roll/Case
| UPC | 00051125853149 |
|---|---|
| 3M ID | 7100053636 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Withstands Exposure to High Heat and Humidity
Consisting of a dead soft, thermally conductive aluminum backing, 3M™ Aluminum Foil Tape 425 dissipates heat over the surface of the tape to reduce hot spots and protect the substrate from the effects of high temperatures. Coated with a highly engineered acrylic adhesive, it is capable of withstanding exposure to high heat (up to 300°F/149°C) and humidity while maintaining a strong and reliable bond. This tape can withstand a variety of moisture, weathering, UV and solvents in order to provide an excellent work life, indoors or out.
Recommended Applications
Heat shielding of delicate parts
Heat reflecting
Masking in chemical paint stripping applications
Moisture barrier
Light reflecting for light enhancement
Chemical milling
Seaming and sealing
Refrigerator and freezer coil attachment
Splicing of thin gauge foils
Plastic protection
3M™ Aluminum Foil Tape 425 is UL Recognized to UL 746C (File E 122798) and Classified by UL to UL 723 "L" for low flammability rating (File R 7311). It can be certified to meet L-T-80C and meets F.A.R 25.853(a). Temperature use range is from -65°; to 300°F (-54°; to 149°C).
- Thermally conductive tape helps dissipate heat and improves heating and cooling efficiency to protect temperature sensitive materials
- Resistant to chemicals to protect surfaces during de-paint process and other chemical masking operations
- Highly engineered acrylic adhesive provides long term durability, but removes cleanly after harsh masking applications
- Withstands exposure to flame, weathering, moisture and UV
- Heat and light reflective tape protects surfaces and enhances lighting efficiency
- Dead soft aluminum foil backing conforms to curved and uneven surfaces
- Recognized by UL to UL 746C and Classified by UL to UL 723, Class "L" for low flammability rating
| 3M ID | 7100053636 |
|---|---|
| Part number | 425 |
| Keywords | 3M, Aluminum Foil Tape, 3M Aluminum Foil Tape, heat shielding, heat reflecting, chemical masking, light enhancement, chemical milling, seaming, sealing, de-paint operations, thermally conductive tape, dissipate heat, temperature sensitive materials, clean removal, harsh masking applications, flame resistant tape, weathering resistant tape, moisture resistant tape, UV resistant tape, reflective tape, aluminum foil backing, high heat exposure, humidity resistant, moisture barrier, freezer coil attachment, splicing thin foils, plastic protection, automotive, design and construction, energy, manufacturing, transportation, aerospace, appliance, commercial vehicles, specialty vehicles, electrical construction, electrical equipment manufacturing, energy conservation, facility maintenance, industrial maintenance, repair, marine, metalworking, OEM, oil and gas, paper and print, recreation vehicles, rail, rig fabrication, two wheel vehicles. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Aluminum Tapes |
| Application | Painting, Stripping |
| Backing (Carrier) Material | Aluminum Foil |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 2.8 mil |
| Backing Material | Aluminum Foil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.07 mm |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Silver |
| Product Number | 425 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 24.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 265.805 G |
| Base - Metric Height Dimension | 19.05 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 121.412 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 121.41 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 17.14767209061977 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.5859997160005138 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.5859886928874046 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.75 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 4.78 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 4.77992125984252 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.281 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 265.8 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 19.05 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 121.412 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 121.41 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1991.4717486915288 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 31.45004401198371 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 28.12745725859542 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 14.763779527559056 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.614173228346457 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.614173228346457 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 32634.375 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 14265.5 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 12758.4 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 37.5 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 29.5 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 29.5 CM |
| Shipper - Item Quantity | 48 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 48 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 99590.75036260308 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1183.8823479327925 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1012.5875794603865 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 49.21259842519685 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.632 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 459.302 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.25 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1728 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1728 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


