3M™ Aluminum Foil Tape 34383, Silver, 3 in x 60 yd, 4.5 Mil, 12/Case
3M™ Aluminum Foil Tape 34383 is a general purpose, durable, acrylic adhesive tape that protects heat-sensitive components from moisture, vapor, UV damage, harsh weather, and more. This foil tape is also highly malleable and has a strong adhesive that shapes to irregular surfaces. Tear off the exact length you need by hand –– no tools required. Tape application is easy, fast and safe. This durable, silver-colored tape's foil construction and conductivity reflects heat and light for reliable high- and low-temperature range resistance. Its reflectivity helps protect components from UV damage. 3M™ Aluminum Foil Tape 34383 delivers dependable solutions for tough jobs.
Special Price
$106.49
Regular Price
$125.28
| UPC | 00051125658577 |
|---|---|
| 3M ID | 7010331864 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Aluminum Foil Tape 34383 is a general purpose, durable, acrylic adhesive tape that protects heat-sensitive components from moisture, vapor, UV damage, harsh weather, and more.
This foil tape is also highly malleable and has a strong adhesive that shapes to irregular surfaces. Tear off the exact length you need by hand –– no tools required. Tape application is easy, fast and safe.
This 3 in wide, durable, silver-colored tape's foil construction and conductivity reflects heat and light for reliable high- and low-temperature range resistance. Its reflectivity helps protect components from UV damage.
3M™ Aluminum Foil Tape 34383 delivers dependable solutions for tough jobs.
- HIGH STRENGTH: Delivers dependable performance in temperatures ranging from -40 °F to 260 °F due to its strong acrylic adhesive
- REFLECTS HEAT: Features high heat reflectivity for heating and cooling efficiency
- DURABILITY: Long-lasting performance that provides UV resistance
- PROTECTS: Shields heat-sensitive components with its reflective material
- HIGHLY MOLDABLE: Easily wraps around irregular shapes with its malleable foil design
- EASY TO USE: Enjoy easy application and customization with this easy to apply tape
| 3M ID | 7010331864 |
|---|---|
| Keywords | 3m aluminum foil tape 34383 silver 4.5 mil 3 in high-strength acrylic adhesive durable flame moisture uv chemical low temperature range resistance vapor waterproof sealing malleable irregular shapes surfaces heat reflectivity conductivity easy application |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Aluminum Tapes |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 2.8 mil |
| Backing Material | Aluminum Foil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.07 mm |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Silver |
| Product Number | 34383 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 4.770984252 |
| Base - Customary Length Dimension | 3 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.770866142 |
| Base - Metric Gross Weight | 1.028 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 121.183 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 121.18 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 68.28556964200543 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 2.2663520552605414 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 2.2663520552605414 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 4.770984251968504 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 3.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 4.7708661417322835 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1.119 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1.028 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 121.183 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 121.18 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1347.7045064326348 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 27.758403431697936 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 27.196224663126497 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.62992125984252 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.259842519685039 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.259842519685039 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 22084.92 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 12.591 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 12.336 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 27.0 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 28.6 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 28.6 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 46988.28295294386 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1040.5818775126222 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 979.064087872554 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 36.61417322834646 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 35.826771653543304 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 35.826771653543304 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 0.77 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 444.096 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.93 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 0.91 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 0.91 M |
| Pallet - Item Quantity | 432 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 432 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


