3M™ Aluminum Silver Foil Tape 3381, 1.88 in x 50 yd, 2.8 mil, 12 Rolls/Case
| UPC | 00051111078129 |
|---|---|
| 3M ID | 7100141702 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M 3381 Silver Foil Tape, 1.88 in x 50 yd
A 1.4 mil high-strength, dead-soft aluminum foil tape, 3M Aluminum Foil Tape 3381 is coated with an acrylic pressure sensitive adhesive that performs well in a wide range of temperatures. Designed for cold weather conditions, our Aluminum Foil Tape 3381 excels in demanding temperature and humidity applications. This aluminum tape has superior UV resistance, providing good performance and durability in demanding environments. The general purpose aluminum foil backing serves as an excellent barrier against moisture, dust, flame and certain chemicals. The malleable foil is conformable and applies easily to fibrous and sheet metal ducts and other irregular surfaces.
3M Aluminum Foil Tape 3381 can be used across many industries. Some applications of this product include: HVAC, light reflecting, heat shielding, moisture barrier, thermal conducting, sealing, and splicing.
- COLD WEATHER: 1.4 mil aluminum foil backing (2.7 mil total thickness) coated with a pressure-sensitive, cold-weather, acrylic adhesive system (-30F to 250F).
- EXCELS IN HUMIDITY: Designed for cold weather conditions and excels in demanding temperature and humidity applications.
- MOISTURE BARRIER: Excellent barrier against moisture, dust, flame and certain chemicals.
- UV RESISTANT: Providing good performance and durability in various environments.
- CONFORMABLE: Malleable foil is conformable, capable of adhering to irregular surfaces.
- APPLICATIONS: sealing foil-faced foam sheathing boards, reflective insulation materials, duct wraps and residential insulation batts.
| 3M ID | 7100141702 |
|---|---|
| Keywords | 3M, Aluminum Foil Tape, high-strength, acrylic adhesive, cold weather tape, HVAC tape, heat shielding tape, moisture barrier tape, thermal conducting tape, sealing tape, splicing tape, UV resistant tape, durable tape, automotive use, manufacturing tape, transportation tape, aerospace tape, appliance tape, commercial vehicles tape, heavy industrial tape, interior use tape, marine tape, metalworking tape, OEM & Tier, personal recreation vehicles tape, rail tape, two-wheel vehicles tape, dead-soft aluminum foil, pressure sensitive adhesive, conformable foil, easy-to-tear tape, industrial tape, protective tape, environmental conditions tape, demanding applications tape, temperature resistant tape, humidity resistant tape, light reflecting tape. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Aluminum Tapes |
| Application | Sealing HVAC & Duct Work |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 1.4 mil |
| Backing Material | Aluminum Foil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.04 mm |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Silver |
| Product Number | 3381 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 5.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.88 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.522 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 139.7 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 47.752 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 139.7 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 56.869979881692046 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.150813008605061 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.0979020656806904 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.88 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 931.932 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.498 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 139.7 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 47.752 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 139.7 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 911.4107932940275 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 14.438073550487633 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 13.18364327865568 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 17.362204724409448 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.25984251968504 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 14935.347 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6.549 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 5.98 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.213 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.441 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.159 M |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 99590.75036260308 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1051.6049906218661 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 922.7933000724857 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 49.21259842519685 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.632 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 418.572 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.25 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 840 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 840 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 70 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 14 |


