3M™ Aluminum Foil Tape 1120, 23 in x 36 yd Log Roll, 1 Roll/Case
3M™ Aluminum Foil Tape 1120 is an acrylic adhesive EMI shielding tape. This flame retardant tape is suitable for applications that require good electrical conductivity. It comes on a removable liner for easy die cutting and handling. The tape is rated for 600V dry applications.
Special Price
$981.81
Regular Price
$1,155.07
| UPC | 00051128532904 |
|---|---|
| 3M ID | 7000006181 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Tape 1120 has an embossed, aluminum foil backing with a pressure sensitive, electrically conductive, acrylic adhesive that ensures firm adherence. This flame retardant tape is designed for applications such as EMI/RFI shielding and cable wrapping. The adhesive is highly resistant to oxidation, solvents and oils. UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant.
- Highly conformable with a pressure-sensitive, acrylic adhesive
- Resistant to oxidation, solvents and oils
- Suitable for EMI/RFI shielding and cable wrapping
- Comes on a removable liner for easy die-cutting and handling
- Flame-retardant
- Rated for 600V applications
- UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7000006181 |
|---|---|
| Part number | 1120LOG 23"X36YD |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Aluminum Tapes |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 8796.1 G |
| Base - Metric Length Dimension | 32.918 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.584 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 2387.6131807381726 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 19.392081044044016 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 15.68588995445404 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 39125.97 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 7115.0 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2387.6131807381726 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 19.392081044044016 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 15.68588995445404 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.21259842519685 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 30.905511811023622 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 39125.97 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 8796.1 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 7115.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 23.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 78.5 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.3 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 84456.86182710947 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 500.4493351596721 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 376.461358906897 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.384 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 170.76 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 24 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
Write Your Own Review


