3M™ Aluminum Foil Tape 1120, 2 in x 36 yd, Roll, 5 Rolls/Case
3M™ Aluminum Foil Tape 1120 is an acrylic adhesive EMI shielding tape. This flame retardant tape is suitable for applications that require good electrical conductivity. It comes on a removable liner for easy die cutting and handling. The tape is rated for 600V dry applications.
Special Price
$114.58
Regular Price
$134.80
| UPC | 00051128566077 |
|---|---|
| 3M ID | 7010399779 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Tape 1120 has an embossed, aluminum foil backing with a pressure sensitive, electrically conductive, acrylic adhesive that ensures firm adherence. This flame retardant tape is designed for applications such as EMI/RFI shielding and cable wrapping. The adhesive is highly resistant to oxidation, solvents and oils. UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant.
- Highly conformable with a pressure-sensitive, acrylic adhesive
- Resistant to oxidation, solvents and oils
- Suitable for EMI/RFI shielding and cable wrapping
- Comes on a removable liner for easy die-cutting and handling
- Flame-retardant
- Rated for 600V applications
- UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7010399779 |
|---|---|
| Part number | 1120 2"X36YD |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Aluminum Tapes |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 0.534 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 127.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 127.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 49.97844641358574 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.1772684800672464 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.1772684800672464 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 5.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 2.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 5.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.819 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 0.534 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 127.0 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 127.0 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 969.8906405686827 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.945867211126148 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.884137777714383 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 14.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.25 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.25 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 15893.66 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.697 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.669 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 36.195 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 20.955 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.955 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96264.0043390323 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 480.99794976710035 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 441.3103333285787 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.75 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1577484.4 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 200.175 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 121.285 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 375 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 375 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 75 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |
Write Your Own Review


