3M™ Adhesive Transfer Tape 9627, Clear, 1 in x 60 yd, 5 mil, 36 Roll/Case
| UPC | 00051111919866 |
|---|---|
| 3M ID | 7000115778 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Exceptional Strength from Thin Bond Lines
Engineered for quick and strong adhesion, 3M™ Adhesive Transfer Tape 9627 offers high bond strength on a variety of materials, including hard-to-stick-to polypropylene and powder-coated paints. Designed with just 5 mil (0.13 mm) of 3M™ Quick Bonding Adhesive 360, it provides exceptional strength with minimal adhesive, delivering a strong, yet light and smooth application and thin bond lines. The tape is resistant to humidity, UV, water, short term temperatures up to 250ºF (121ºC) and chemicals (including oil, mild acids, and alkalis).
Recommended Applications
Plastic housing and component assembly (bezel bonding)
Interior decorative trim attachment
The 360 Advantage
3M™ Adhesive Transfer Tape 9627 features 3M™ Quick Bonding Adhesive 360 which provides high bond strength with low odor. The noted advantages of 360 adhesive are its extremely high peel adhesion and equally high adhesion on both polypropylene and steel substrates. It offers more bond strength with less adhesive as well as quick stick to many low surface energy substrates.
Understanding Adhesive Transfer Tapes
Adhesive transfer tapes are rolls of pressure sensitive adhesive pre-applied to a special release liner. For application, the tape is simply pressed, adhesive side down, to a surface and the liner is peeled off. A variety of adhesive properties and liners are available to meet requirements for applications such as nameplate attachment to high and low surface energy plastics, appliance graphic overlays that perform in high temperatures, foam gasketing, web splicing, signs, posters, banners, point-of-purchase displays, and more.
- Natural, 5 mil (0.13 mm) adhesive transfer tape on a 60# glassine paper liner
- Quick stick adhesion and immediate bond
- Exceptional adhesion properties and bonds well to high and low surface energy plastics
- Good solvent and moisture resistance
- Laminating adhesive format provides good conformability to irregular surfaces
| 3M ID | 7000115778 |
|---|---|
| Part number | 9627 |
| Keywords | 3M, 3M Adhesive Transfer Tape 9627, adhesive transfer tape, 3M adhesive, high bond strength, quick stick adhesion, immediate bond, high surface energy materials, low surface energy materials, glassine paper liner, die cutting, laminating applications, solvent resistance, moisture resistance, conformability, irregular surfaces, polypropylene bonding, powder-coated paints, humidity resistance, UV resistance, water resistance, temperature resistance, chemical resistance, plastic housing assembly, component assembly, bezel bonding, interior decorative trim attachment, Quick Bonding Adhesive 360, high peel adhesion, polypropylene adhesion, steel adhesion, low odor adhesive, pressure sensitive adhesive, release liner, nameplate attachment, appliance graphic overlays, foam gasketing, web splicing, signs, posters, banners, point-of-purchase displays, automotive, commercial solutions, electronics, manufacturing, transportation, bonding and assembly |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Bonding, Mounting & Transfer Tapes > Adhesive Transfer Tapes |
| Color Family | Transparent |
| Product Number | 9627 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 60.0 LNYD |
| Base - Customary Width Dimension | 1.0 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 396.389 G |
| Base - Metric Length Dimension | 54.864 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.025 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 53.6512214756713 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.8738881564520143 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.8272978665844842 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 879.186 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 375.256 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1931.4433628867257 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 31.45996481378203 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 29.782246998555113 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.89763779527559 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.89763779527559 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 31650.686 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 14.27 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 13.509 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.254 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.353 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.353 M |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90010.02253973013 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1166.2453669580025 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1072.178528928959 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.275590551181104 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.475 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 486.332 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.15 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 1296 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1296 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |


