3M™ Adhesive Transfer Tape 9626, Clear, 54 in x 180 yd, 2 mil, 1 Roll/Case
| UPC | 00051115809194 |
|---|---|
| 3M ID | 7010375153 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Exceptional Strength from Thin Bond Lines
Engineered for quick and strong adhesion, 3M™ Adhesive Transfer Tape 9626 offers high bond strength on a variety of materials, including hard-to-stick-to polypropylene and powder-coated paints. Designed with just 2 mil (0.06 mm) of 3M™ Quick Bonding Adhesive 360, it provides exceptional strength with minimal adhesive, delivering a strong, yet light and smooth application and thin bond lines. The tape is resistant to humidity, UV, water, short term temperatures up to 250ºF (121ºC) and chemicals (including oil, mild acids, and alkalis).
Recommended Applications
Plastic housing and component assembly (bezel bonding)
Interior decorative trim attachment
The 360 Advantage
3M™ Adhesive Transfer Tape 9626 features 3M™ Quick Bonding Adhesive 360 which provides high bond strength with low odor and little or no oozing. The noted advantages of 360 adhesive are its extremely high peel adhesion and equally high adhesion on both polypropylene and steel substrates. It offers more bond strength with less adhesive as well as quick stick to many low surface energy substrates.
Understanding Adhesive Transfer Tapes
Adhesive transfer tapes are rolls of pressure sensitive adhesive pre-applied to a special release liner. For application, the tape is simply pressed, adhesive side down, to a surface and the liner is peeled off. A variety of adhesive properties and liners are available to meet requirements for applications such as nameplate attachment to high and low surface energy plastics, appliance graphic overlays that perform in high temperatures, foam gasketing, web splicing, signs, posters, banners, point-of-purchase displays, and more.
- Natural, 2 mil (0.06 mm) adhesive transfer tape on a 60# glassine paper liner
- Quick stick adhesion and immediate bond
- Exceptional adhesion properties and bonds well to high and low surface energy plastics
- Good solvent and moisture resistance
- Laminating adhesive format provides good conformability to irregular surfaces
| 3M ID | 7010375153 |
|---|---|
| Part number | 9626 |
| Keywords | 3M, adhesive transfer tape, 3M adhesive transfer tape, adhesive tape, transfer tape, bonding tape, 3M 9626, high bond strength, surface energy materials, plastic housing assembly, decorative trim attachment, die cutting, laminating adhesive, conformability, polypropylene bonding, solvent resistance, moisture resistance, UV resistance, humidity resistance, chemical resistance, thin bond lines, quick stick adhesion, peel adhesion, automotive, commercial solutions, electronics, manufacturing, transportation, bonding and assembly, building maintenance, consumer electronics, data center, defense, industrial applications, woodworking. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Bonding, Mounting & Transfer Tapes > Adhesive Transfer Tapes |
| Color Family | Transparent |
| Product Number | 9626 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 36.917 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 164.592 M |
| Base - Metric Width Dimension | 1.371 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 7167.116696438117 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 81.38805333079125 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 76.1785300753626 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 117.448 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 34.554 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 7167.092286940479 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 81.38805333079125 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 76.1785300753626 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.312992125984252 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 56.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.312992125984252 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 117447.6 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 36.917 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 34.554 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 28.735 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 142.24 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 28.735 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96022.5028717774 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 778.9989941850213 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 685.6067706782634 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 38.75 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 59.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1573526.9 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 310.986 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 98.425 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 149.86 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 9 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 9 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 9 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 3 |


