3M™ Adhesive Transfer Tape 9505, Clear, 16 in x 180 yd, 5 mil, 1 Roll/Case
| UPC | 00021200256004 |
|---|---|
| 3M ID | 7100053934 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Economical Solution for Durable Bonds
Featuring a thin 5.0 mil adhesive and a durable PCK liner, 3M™ Adhesive Transfer Tape 9505 adds efficiency and ease of use to a range of general industrial joining jobs. It features 3M™ Adhesive 220, which is formulated for good initial adhesion to metal and HSE (high surface energy) plastics. The thicker adhesive helps improve wet-out and adhesion on textured surfaces.
Recommended Applications
General industrial Metal bonding Painted metal bonding Applying nameplates, appliques and decorative trim to HSEs Graphic attachment
Lamination to sub-surface printed polycarbonate, polyester graphic overlay materials
What are Adhesive Transfer Tapes?
Adhesive transfer tapes are rolls of pressure sensitive adhesive pre-applied to a special release liner. For application, the tape is simply pressed, adhesive side down, to a surface and the liner is peeled off. A variety of adhesive properties and liners are available to meet requirements for applications such as nameplate attachment to high and low surface energy plastics, appliance graphic overlays that perform in high temperatures, foam gasketing, web splicing, signs, posters, banners, point-of-purchase displays, and more.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science
The 3M Industrial Adhesives and Tapes Division applies the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, 3M IATD technologies help customers like you deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- 5 mil nominal 220 adhesive offers good sheer strength
- Thicker adhesives improve wet-out and adhesion on textured surfaces
- Good peel adhesion to HSE (high surface energy) materials
- PCK liner protects adhesive and peels away quickly for easy handling
- Economical solution for a variety of general bonding applications
| 3M ID | 7100053934 |
|---|---|
| Part number | 9505 |
| Keywords | 3M, Adhesive Transfer Tape, 9505, Industrial Acrylic Adhesive 220, HSE materials, polycoated kraft paper liner, sheer strength, textured surfaces, peel adhesion, bonding applications, durable bonds, metal bonding, painted metal bonding, nameplates, appliques, decorative trim, graphic attachment, polycarbonate, polyester graphic overlay, pressure sensitive adhesive, high and low surface energy plastics, high temperatures, foam gasketing, web splicing, signs, posters, banners, point-of-purchase displays, 3M Industrial Adhesives and Tapes Division, Automotive, Commercial Solutions, Electronics, Manufacturing, Transportation, Bonding & Assembly, Building Maintenance & Repair, Consumer Electronics, Defense, Heavy Industrial, Interior, Marine, Metalworking, Personal Recreation Vehicles, Woodworking.\n\n |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Bonding, Mounting & Transfer Tapes > Adhesive Transfer Tapes |
| Color Family | Transparent |
| Product Number | 9505 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 18.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 180.0 LNYD |
| Base - Customary Width Dimension | 16.0 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 18.597 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 164.592 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.406 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 2249.3225754168043 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 40.999366898521686 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 29.572807849479478 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 36859.793 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 13.414 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2249.3225754168043 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 40.999366898521686 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 29.572807849479478 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 17.992125984251967 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.181102362204724 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.181102362204724 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 36859.793 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 18.597 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 13.414 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.457 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.284 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.284 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 82198.98329560438 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1018.5356512941344 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 709.7473883875075 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.338582677165356 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.347 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 321.936 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.05 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 24 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 2 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


