3M™ Adhesive Transfer Tape 9505, Clear, 1 in x 60 yd, 5 Mil, 36/Case
| UPC | 00021200246265 |
|---|---|
| 3M ID | 7010334210 |
| Packaging | Pack |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Economical Solution for Durable Bonds
Featuring a thin 5.0 mil adhesive and a durable PCK liner, 3M™ Adhesive Transfer Tape 9505 adds efficiency and ease of use to a range of general industrial joining jobs. It features 3M™ Adhesive 220, which is formulated for good initial adhesion to metal and HSE (high surface energy) plastics. The thicker adhesive helps improve wet-out and adhesion on textured surfaces.
Recommended Applications
General industrial Metal bonding Painted metal bonding Applying nameplates, appliques and decorative trim to HSEs Graphic attachment
Lamination to sub-surface printed polycarbonate, polyester graphic overlay materials
What are Adhesive Transfer Tapes?
Adhesive transfer tapes are rolls of pressure sensitive adhesive pre-applied to a special release liner. For application, the tape is simply pressed, adhesive side down, to a surface and the liner is peeled off. A variety of adhesive properties and liners are available to meet requirements for applications such as nameplate attachment to high and low surface energy plastics, appliance graphic overlays that perform in high temperatures, foam gasketing, web splicing, signs, posters, banners, point-of-purchase displays, and more.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science
The 3M Industrial Adhesives and Tapes Division applies the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, 3M IATD technologies help customers like you deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- 5 mil nominal 220 adhesive offers good sheer strength
- Thicker adhesives improve wet-out and adhesion on textured surfaces
- Good peel adhesion to HSE (high surface energy) materials
- PCK liner protects adhesive and peels away quickly for easy handling
- Economical solution for a variety of general bonding applications
| 3M ID | 7010334210 |
|---|---|
| Part number | 9505 |
| Keywords | 3M, Adhesive Transfer Tape, 9505, Industrial Acrylic Adhesive 220, HSE materials, polycoated kraft paper liner, sheer strength, textured surfaces, peel adhesion, bonding applications, durable bonds, metal bonding, painted metal bonding, nameplates, appliques, decorative trim, graphic attachment, polycarbonate, polyester graphic overlay, pressure sensitive adhesive, high and low surface energy plastics, high temperatures, foam gasketing, web splicing, signs, posters, banners, point-of-purchase displays, 3M Industrial Adhesives and Tapes Division, Automotive, Commercial Solutions, Electronics, Manufacturing, Transportation, Bonding & Assembly, Building Maintenance & Repair, Consumer Electronics, Defense, Heavy Industrial, Interior, Marine, Metalworking, Personal Recreation Vehicles, Woodworking.\n\n |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Bonding, Mounting & Transfer Tapes > Adhesive Transfer Tapes |
| Color Family | Transparent |
| Product Number | 9505 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 18.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 251.744 G |
| Base - Metric Height Dimension | 158.75 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 158.75 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 39.06251906992003 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.5550005173146982 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.4697676021314027 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 6.25 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 6.25 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 640.12 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 213.083 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 158.75 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 158.75 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Inner - Billing Unit | ROL |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 357.1653836221058 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 4.997879483731174 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 4.228466188705952 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 6.2996062992125985 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 9.0 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 6.2996062992125985 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 5852.892 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 1.918 KG |
| Inner - Metric Height Dimension | 16.001 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 22.86 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 16.001 CM |
| Inner - Item Quantity | 9 |
| Inner - Total Unit Quantity | 9 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 9 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Inner - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2151.972067723663 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 19.998131802790244 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 16.91166013220196 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.3 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.8 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.8 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 35264.504 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 9.071 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 7.671 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 28.702 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 35.052 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 35.052 CM |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 101203.20516231583 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 749.9993882172224 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 608.8197647592706 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 50.2 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1658423.4 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 276.156 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 127.508 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1296 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1296 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |

