3M™ Adhesive Transfer Tape 9502, Clear, 12 in x 60 yd, 2 Mil, 4/Case
| UPC | 00021200246241 |
|---|---|
| 3M ID | 7010300053 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Economical Solution for Durable Bonds
Featuring a thin 2.3 mil adhesive and a durable PCK liner, 3M™ Adhesive Transfer Tape 9502 adds efficiency and ease of use to a range of general industrial joining jobs. It features 3M™ Adhesive 220, which is formulated for good initial adhesion to metal and HSE (high surface energy) plastics.
Recommended Applications
General industrial Metal bonding Painted metal bonding Applying nameplates, appliques and decorative trim to HSEs Graphic attachment
Lamination to sub-surface printed polycarbonate, polyester graphic overlay materials
What are Adhesive Transfer Tapes?
Adhesive transfer tapes are rolls of pressure sensitive adhesive pre-applied to a special release liner. For application, the tape is simply pressed, adhesive side down, to a surface and the liner is peeled off. A variety of adhesive properties and liners are available to meet requirements for applications such as nameplate attachment to high and low surface energy plastics, appliance graphic overlays that perform in high temperatures, foam gasketing, web splicing, signs, posters, banners, point-of-purchase displays, and more.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science
The 3M Industrial Adhesives and Tapes Division applies the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, these technologies help customers like you deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- 2 mil nominal 220 adhesive offers good sheer strength
- Good peel adhesion to HSE (high surface energy) materials
- PCK liner protects adhesive and peels away quickly for easy handling
- Economical solution for a variety of general bonding applications
| 3M ID | 7010300053 |
|---|---|
| Part number | 9502 |
| Keywords | 3M, 3M Adhesive Transfer Tape 9502, adhesive transfer tape, industrial acrylic adhesive, bonding solutions, high surface energy materials, metal bonding, painted metal bonding, nameplate attachment, graphic attachment, polycoated kraft paper liner, pressure sensitive adhesive, durable bonds, industrial joining, general bonding applications, initial adhesion, durable PCK liner, HSE materials, adhesive tape for metal, adhesive tape for plastic, laminate polycarbonate, polyester graphic overlays, adhesive performance in high temperatures, general industrial applications, automotive bonding, commercial solutions, electronics bonding, manufacturing adhesive, transportation bonding, building maintenance adhesive, repair adhesives, consumer electronics tape, defense adhesives, heavy industrial bonding, marine adhesives, metalworking adhesives, personal recreation vehicles bonding, woodworking adhesives. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Bonding, Mounting & Transfer Tapes > Adhesive Transfer Tapes |
| Color Family | Transparent |
| Product Number | 9502 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 18.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 1.958 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 13.652 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 30.48 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 13.65 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 346.61132708092185 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 4.316651093579903 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 4.305627980470659 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 5.374803149606299 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 12.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 5.374015748031496 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 5679.942 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1.953 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 13.652 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 30.48 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 13.65 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2707.0624121563205 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 28.499156632639124 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 17.222511921882635 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 14.015748031496063 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.89763779527559 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.89763779527559 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 44360.805 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 12.927 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 7.812 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 35.6 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 35.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 35.3 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94769.87457911923 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 804.6872569748032 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 465.00782189083117 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.553 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 210.924 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 108 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 108 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |


