3M™ Adhesive Transfer Tape 950, Clear, 16 in x 60 yd, 5 Mil, 1/Case
3M™ Adhesive Transfer Tape 950 is a 300 high strength acrylic adhesive on a 3.5 mil, 60 lb densified kraft paper liner.
Special Price
$833.14
Regular Price
$980.17
| UPC | 00021200117039 |
|---|---|
| 3M ID | 7010295147 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Bond high and low surface energy plastics textured plastics, foams, fabrics, and coated papers. Ideal for attaching a wide variety of similar and dissimilar materials where an aggressive adhesive with high initial tack is required.
- 5.0 mil adhesive transfer tape. 60 lb densified kraft paper liner. For a wide variety of materials. 300 high strength acrylic adhesive. UL approved. Meets US government specification MIL-P-19834B, Amendment 1.
- Good UV resistance. Good chemical resistance. Ideal for high surface energy (HSE) and low surface energy (LSE) materials.
- Used as a general purpose transfer tape for a variety of high tack, thin applications. Ideal for a wide variety of similar and dissimilar materials where an aggressive adhesive with high initial adhesion is desired. Splicing of film, foils, fabrics. Laminating foams, photos, fabrics, metal or plastic nameplates.
- Thicker version of 927
| 3M ID | 7010295147 |
|---|---|
| Part number | 950 |
| Keywords | 300 High Tack Adhesive Low Surface Energy 5 mil |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Bonding, Mounting & Transfer Tapes > Adhesive Transfer Tapes |
| Application | Gasket Assembly, Large Surface Lamination Assembly |
| Color Family | Transparent |
| Product Number | 950 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 10151.0 G |
| Base - Metric Length Dimension | 54.864 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.406 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1298.6485559585292 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 22.37912423438692 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 11.777997941191119 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 21281.037 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 5342.41 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1298.6485559585292 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 22.37912423438692 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 11.77709404591616 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 18.818897637795274 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.307086614173228 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.307086614173228 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 21281.037 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 10.151 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 5.342 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 47.8 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 21.1 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.1 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 83643.4153183267 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1153.0176312269098 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 588.898794748245 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.338582677165356 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1370670.0 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 267.12 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 105.0 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 122.0 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 107.0 CM |
| Pallet - Item Quantity | 50 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 50 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 50 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 2 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |
Write Your Own Review


