3M™ Adhesive Transfer Tape 950, Clear, 1 in x 180 yd, 5 Mil, 9/Case
3M™ Adhesive Transfer Tape 950 is a 300 high strength acrylic adhesive on a 3.5 mil, 60 lb densified kraft paper liner.
Special Price
$156.21
Regular Price
$183.78
| UPC | 00021200407970 |
|---|---|
| 3M ID | 7010334401 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Bond high and low surface energy plastics textured plastics, foams, fabrics, and coated papers. Ideal for attaching a wide variety of similar and dissimilar materials where an aggressive adhesive with high initial tack is required.
- 5.0 mil adhesive transfer tape. 60 lb densified kraft paper liner. For a wide variety of materials. 300 high strength acrylic adhesive. UL approved. Meets US government specification MIL-P-19834B, Amendment 1.
- Good UV resistance. Good chemical resistance. Ideal for high surface energy (HSE) and low surface energy (LSE) materials.
- Used as a general purpose transfer tape for a variety of high tack, thin applications. Ideal for a wide variety of similar and dissimilar materials where an aggressive adhesive with high initial adhesion is desired. Splicing of film, foils, fabrics. Laminating foams, photos, fabrics, metal or plastic nameplates.
- Thicker version of 927
| 3M ID | 7010334401 |
|---|---|
| Part number | 950 |
| Keywords | 300 High Tack Adhesive Low Surface Energy 5 mil |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Bonding, Mounting & Transfer Tapes > Adhesive Transfer Tapes |
| Application | Gasket Assembly, Large Surface Lamination Assembly |
| Color Family | Transparent |
| Product Number | 950 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 0.549 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 25.4 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 167.64 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 167.64 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 43.57095328363885 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.2103378193949779 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.0890835751932952 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 6.6 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 6.6 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.714 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 0.494 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 25.4 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 167.64 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 167.64 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1166.3999725637248 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 10.928314336504382 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 9.803956799361506 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.8 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.8 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 19113.871 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.957 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 4.447 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 25.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 27.432 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 27.432 CM |
| Shipper - Item Quantity | 9 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 9 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 9 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93063.00384254311 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 554.9983126920764 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 470.58992636935227 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.87992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 43.2 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1525029.4 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 213.456 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 113.995 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 109.728 CM |
| Pallet - Item Quantity | 432 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 432 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


