3M™ Adhesive Transfer Tape 950, Clear, 0.5906 in x 60 yd, 5 mil, 60 Rolls/Case
3M™ Adhesive Transfer Tape 950 is a 300 high strength acrylic adhesive on a 3.5 mil, 60 lb densified kraft paper liner.
Special Price
$30.75
Regular Price
$36.18
| UPC | 00638060142325 |
|---|---|
| 3M ID | 7100179458 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Bond high and low surface energy plastics textured plastics, foams, fabrics, and coated papers. Ideal for attaching a wide variety of similar and dissimilar materials where an aggressive adhesive with high initial tack is required.
- 5.0 mil adhesive transfer tape. 60 lb densified kraft paper liner. For a wide variety of materials. 300 high strength acrylic adhesive. UL approved. Meets US government specification MIL-P-19834B, Amendment 1.
- Good UV resistance. Good chemical resistance. Ideal for high surface energy (HSE) and low surface energy (LSE) materials.
- Used as a general purpose transfer tape for a variety of high tack, thin applications. Ideal for a wide variety of similar and dissimilar materials where an aggressive adhesive with high initial adhesion is desired. Splicing of film, foils, fabrics. Laminating foams, photos, fabrics, metal or plastic nameplates.
- Thicker version of 927
| 3M ID | 7100179458 |
|---|---|
| Part number | 950 |
| Keywords | 300 High Tack Adhesive Low Surface Energy 5 mil |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Bonding, Mounting & Transfer Tapes > Adhesive Transfer Tapes |
| Application | Interior Gasket & Seal Attachment |
| Product Number | 950 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 134.089 G |
| Base - Metric Length Dimension | 54.864 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.015 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 32.20161952134928 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.2956156427410805 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.26899923382750024 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 527.69 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 122.016 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1932.1002224681615 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 17.73699808927562 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 16.139954029650013 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.9 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.9 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 31661.45 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 8045.367 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 7320.96 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 25.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 35.306 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 35.306 CM |
| Shipper - Item Quantity | 60 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 60 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90437.18874839325 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 673.9994325742296 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 581.0393151013541 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.87992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.482 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 263.555 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 113.995 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 2160 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2160 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


