3M™ Adhesive Transfer Tape 9485PC, 1220mm X 165m, 1 Roll/Case
| UPC | 05900422001591 |
|---|---|
| 3M ID | 7000115669 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Join High and Low Surface Energy Materials
3M™ Adhesive Transfer Tape 9485PC is a 5.0 mils (.127 mm) thick transfer tape consisting of 3M™ Adhesive 350, a modified high performance acrylic adhesive designed for applications requiring high shear strength. The adhesive is a mounted on a tan colored, 58 lb. PCK (polycoated kraft) liner. This liner is moisture resistance and helps to minimize wrinkles. This tape is a high performance, high temperature, solvent-free industry standard tape with excellent chemical (such as gasoline, oil, sodium chloride, mild acids, alkaloids and more) and moisture resistance. It is a fiber reinforced adhesive, a feature that is important for roll stability in narrow widths. This tape is ideal for joining materials that have rougher surfaces.
Recommended Applications
Bonding high and low surface energy materials and powder coated paints Narrow width automated dispensing Bonding foams to low surface energy materials (LSE) while offering elevated temperature performance Gasketing
Labeling
High Temperature Adhesion
3M™Adhesive 350 is a high-tack, high performance acrylic adhesive system featuring high initial adhesion to metals and high surface energy plastics. It offers excellent humidity, water, solvent, chemical and short term heat resistance. The adhesive is designed to provide exceptional shear strength, even at elevated temperatures. Shear strength is a measure of resistance to a sliding force along a plane that is parallel to the direction of the force. Adhesive 350 is formulated for temperate exposure up to 450°F/232°C for short periods of time and up to 300°F/149°C for extended time frames.
What are Adhesive Transfer Tapes?
In general, 3M adhesive transfer tapes are rolls of pressure sensitive adhesive pre-applied to a special release liner. The tape consists of adhesive only, and does not have any type of backing material. For application the tape is positioned adhesive side down to a surface and the liner is removed, exposing the backside of the adhesive to receive the secondary substrate.
- 5.0 mils (.127 mm) thick tape provides high bond to low surface energy substrates and powder coated paints
- 58 lb. PCK (polycoated kraft) paper liner provides moisture resistance and minimizes wrinkles
- Excellent chemical resistance and shear and peel strength even at elevated temperatures
- Designed for short term temperature exposure up to 450°F (232°C) and long term 300°F (149°C)
- Adhesive is fiber reinforced for roll stability in narrow widths and to resist oozing
- Low odor for improved working environment
| 3M ID | 7000115669 |
|---|---|
| Keywords | 3M, 3M Adhesive Transfer Tape, 3M 9485PC, high performance acrylic adhesive, bonding high surface energy materials, bonding low surface energy materials, moisture resistant tape, high temperature tape, chemical resistant tape, adhesive tape for rough surfaces, tape for powder coated paints, fiber reinforced adhesive, adhesive for metals, adhesive for plastics, high shear strength tape, narrow width dispensing tape, automotive adhesive tape, electronics adhesive tape, industrial adhesive tape, marine adhesive tape, woodworking adhesive tape, adhesive tape for commercial vehicles, labeling adhesive, gasketing adhesive, foams adhesive tape, adhesive for elevated temperatures, solvent-free adhesive, adhesive for rough surfaces. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Bonding, Mounting & Transfer Tapes > Adhesive Transfer Tapes |
| Application | Mounting & Trim Attachment |
| Color Family | Transparent |
| Product Number | 9485PC |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Poland |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 52.542 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 324.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 1314.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 324.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 8417.493212939182 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 115.83528179717838 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 105.74692867959838 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.755905511811024 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 51.732283464566926 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.755905511811024 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 137.938 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 52.542 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 47.966 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 324.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 1314.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 324.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | ROL |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 54198.84855517743 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 529.9163211233029 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 422.98771471839353 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 31.22047244094488 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 55.118110236220474 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 31.496062992125985 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 888.16 CDM |
| Pallet - Metric Net Weight | 191.864 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 793.0 MM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1400.0 MM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 800.0 MM |
| Pallet - Item Quantity | 4 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 4 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |


