3M™ Adhesive Transfer Tape 9472, Clear, 6 in x 180 yd, 5 mil, 2 Roll/Case
| UPC | 00021200255779 |
|---|---|
| 3M ID | 7000048625 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Engineered for Performance
3M™ Adhesive Transfer Tape 9472 is designed with your workplace in mind. It features a 5.0 mil thick adhesive which exhibits very good adhesion to a wide variety of substrates, including textured surfaces. The 60# densified kraft (DK) liner resists curling or wrinkling even in high humidity. The liner delivers added strength, resisting breakage for time-saving one-piece liner removal even when used for rotary die-cutting, high-speed processing and automatic dispensing.
Recommended Applications
Graphic nameplates and overlays on metal and low surface energy plastic surfaces
Bonding metal nameplates and rating plates
Adhesive 300 Offers a Consistently Strong Bond
3M™ Adhesive 300 features high initial adhesion and excellent humidity, water, solvent, chemical and UV resistance. This 5.0 mil pressure sensitive acrylic bonds exceptionally well to a variety of textured substrates, including low surface energy plastics, foams, fabrics and coated papers. The formulation gives 3M™ Adhesive 300 a consistently strong bond across a range of temperatures, up to 250°F (121°C).
Understanding Adhesive Transfer Tapes
Adhesive transfer tapes are rolls of pressure sensitive adhesive pre-applied to a special release liner. For application, the tape is simply pressed, adhesive side down, to a surface and the liner is peeled off. A variety of adhesive properties and liners are available to meet requirements for applications such as nameplate attachment to high and low surface energy plastics, appliance graphic overlays that perform in high temperatures, foam gasketing, web splicing, signs, posters, banners, point-of-purchase displays and more.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and Innovation
3M Industrial Adhesives and Tapes Division applies the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. These technologies and products help customers like you deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- Excellent humidity, water, solvent, chemical and UV resistance
- 5.0 mil acrylic adhesive bonds well to textured and rough surfaces
- High temperature resistance up to 250°F (121°C)
- 60# Densified Kraft (DK) liner for ease in die-cutting operations
- Offers very high initial adhesion for a wide variety of surface bonding
| 3M ID | 7000048625 |
|---|---|
| Part number | 9472 |
| Keywords | 3M, Adhesive Transfer Tape, 3M Adhesive Transfer Tape 9472, textured surfaces, LSE plastics, foam bonding, high temperature resistance, UV resistance, bonding metal nameplates, rating plates, high initial adhesion, pressure sensitive adhesive, acrylic adhesive, humidity resistance, solvent resistance, chemical resistance, die-cutting operations, rotary die-cutting, high-speed processing, automatic dispensing, industrial adhesives, manufacturing, automotive bonding, commercial adhesive solutions, electronics adhesive, transportation adhesives, building maintenance adhesive, consumer electronics adhesives, defense adhesives, heavy industrial adhesives, marine adhesives, metalworking adhesives, personal recreation vehicles adhesives, woodworking adhesives |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Bonding, Mounting & Transfer Tapes > Adhesive Transfer Tapes |
| Color Family | Transparent |
| Product Number | 9472 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 18.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 3.334 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 167.64 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 167.64 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 261.35999712944306 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 7.3502118212438186 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 6.340494660437079 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 6.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 6.6 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 6.6 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 4282.923 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 2.876 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 167.64 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 167.64 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1724.3041828603343 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 14.740106849680915 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 12.680989320874158 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 14.291338582677165 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.984251968503937 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.984251968503937 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 28256.283 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6.686 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 5.752 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.363 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.279 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.279 M |
| Shipper - Item Quantity | 2 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94708.85083502451 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 559.974145949589 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 456.5156155514697 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.552 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 207.072 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 72 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 72 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


