3M™ Adhesive Transfer Tape 9469PC, Transparent, 0.37 in x 60 yd, 5 mil, 96 Roll/Case
| UPC | 00021200429101 |
|---|---|
| 3M ID | 7010373109 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Durable Design
3M™ Adhesive Transfer Tape 9469PC utilizes the bonding power of 3M™ High Performance Acrylic Adhesive 100MP, providing much higher adhesion strength than typical pressure sensitive adhesive systems. This acrylic adhesive creates immediate handling strength for fast results and offers performance longevity and durability. It conforms well to a variety of both indoor and outdoor applications and is chemical, UV and solvent resistant.
Recommended Applications
Ideal for use in many indoor and outdoor industrial applications, 3M™ Adhesive Transfer Tape 9469PC provides solutions such as industrial joining and metal fabrication.
Replacing rivets, spot welds, liquid adhesives and other permanent fasteners Bonding decorative metal trim Bonding flexible printed circuits (FPC) to aluminum stiffener or heat sinks
Panel to frame bonding
All That Adhesive Transfer Tape Can Offer
3M™ Adhesive Transfer Tape 9469PC comes with a 4.2 mil, 58# unprinted polycoated kraft paper release liner. This liner boasts moisture stability, enables easy die cutting and stands up to challenging applications. This tape enhances the appearance of your product by eliminating rivets and screws. In most cases, fastening with this transfer tape is a quicker and easier process than drilling, fastening or using liquid adhesive. Quick adhesion and ease of application delivers fast results and increased productivity.
This tape features an adhesive transfer tape with acrylic adhesive. The result is an extraordinarily strong tape that adheres to the broadest range of substrates, including glass, metal, polyimide, rigid PVC, acrylic, polycarbonate and polystyrene.
Explore the Possibilities
Explore the advantages that a reliable solution offers. 3M™ Adhesive Transfer Tape 9469PC provides unlimited design and application possibilities. Enjoy the increased productivity through instant handling strength and ease of application. Proven to be a durable, long-lasting solution, this Adhesive Transfer Tape is formulated for success.
3M™ Adhesive Transfer Tape is available with varying adhesive thickness. For 2 mil (0.05 mm) see F9460PC; for 10 mil (0.26 mm) see F9473PC.
- Transparent, double sided, 5 mil (0.13 mm) transfer tape offers a thin profile combined with our high strength acrylic adhesive for a long-lasting bond
- Short term temperature tolerance of up to 500 °F (260 °C)
- Operating temperature tolerance of up to 300°F (149°C)
- Conforms to a variety of indoor and outdoor applications
- 58# unprinted polycoated kraft paper liner for moisture stability and easy die cutting
- Durable adhesive is chemical, UV and solvent resistant
- Ease of application increases productivity
| 3M ID | 7010373109 |
|---|---|
| Part number | 9469PC |
| Keywords | 3M, 3M Adhesive Transfer Tape, 3M Adhesive Transfer Tape 9469PC, double sided tape, high strength acrylic adhesive, industrial tape, indoor and outdoor applications, chemical resistant tape, UV resistant tape, solvent resistant tape, metal bonding tape, flexible printed circuits bonding, panel to frame bonding, decorative metal bonding, rivet replacement tape, spot weld replacement tape, liquid adhesive replacement, high performance tape, moisture stable liner, easy die cutting tape, durable adhesive tape, fast adhesion, increased productivity, multipurpose industrial tape, glass bonding, metal bonding, polyimide bonding, rigid PVC bonding, acrylic bonding, polycarbonate bonding, polystyrene bonding, high temperature tape, bonding and assembly solutions, marine bonding tape, automotive tape, electronics tape, transportation tape, metalworking tape, building maintenance tape, woodworking tape, consumer electronics tape, heavy industrial tape, defense tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Bonding, Mounting & Transfer Tapes > Adhesive Transfer Tapes |
| Color Family | Transparent |
| Product Number | 9469PC |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 131.542 G |
| Base - Metric Height Dimension | 158.75 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 9.525 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 158.75 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 14.645698582735749 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.29000046892323167 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.2591820492924076 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 6.25 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.375 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 6.25 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.24 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 117.563 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 158.75 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 9.525 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 158.75 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2182.37873483621 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 27.998707297479452 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 24.881370910185282 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.299212598425196 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.89763779527559 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.89763779527559 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 35762.78 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 12.7 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 11.286 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 28.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 35.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 35.3 CM |
| Shipper - Item Quantity | 96 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 96 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 96 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 101970.67638229765 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1042.786500134471 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 895.7337620119139 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 50.39370078740158 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.671 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 406.298 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.28 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 3456 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3456 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |

