3M™ Adhesive Transfer Tape 927, Clear, 12 in x 60 yd, 2 mil, 4 Roll/Case
| UPC | 00021200445552 |
|---|---|
| 3M ID | 7100003000 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Ideal for Attaching Gaskets and Many Foams
3M™ Adhesive Transfer Tape 927 is developed for joining and laminating on a wide variety of materials. The adhesive has been tested on a range of high surface and low surface energy plastics, and is excellent for gasket attachment and industrial foams. The 3.5 mil 60# densified kraft paper liner provides moisture stability and adds dimensional strength during laminating and die-cutting.
Recommended Applications
Splicing film, foils, fabrics and coated papers Laminating foams and low surface energy substrates
Laminating metal or plastic nameplates
Adhesive 300 Offers a Consistently Strong Bond
3M™ Adhesive Transfer Tape 927 features an aggressive 3M™ Adhesive 300, which affords excellent quick tack and bonds well to a variety of substrates including metals, high surface energy (HSE) plastics and low surface energy (LSE) plastics. This acrylic Adhesive 300 has been tested to ASTM procedures for peel adhesion, temperature and humidity as well as resistance to UV, fuels, acids and detergents. The high tack adhesive is also tested for adhesion on a range of surfaces including polypropylene, polyester, ABS, polycarbonate and stainless steel.
Understanding Adhesive Transfer Tapes
3M adhesive transfer tapes are rolls of pressure sensitive adhesive provided on a special release liner. The tape consists of an adhesive layer only, and does not have any type of supporting carrier such as film, paper or tissue. For application the tape is positioned adhesive side down to a surface and the liner is removed, exposing the backside adhesive to the joining surface.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and Innovation
In the 3M Industrial Adhesives and Tapes Division, they apply the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, their technologies help customers like you deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- Excellent for foam, gasket attachment and low surface energy plastics such as polyethylene and polypropylene
- 2 mil thickness designed for thinner applications like splicing film, foils, fabrics and coated papers
- High tack 300 adhesive family delivers high initial adhesion for faster bonding
- 60# DK liner adds stability during laminating and die-cutting applications
- Fiber reinforced transfer tape provides excellent conformability with ease of handling
| 3M ID | 7100003000 |
|---|---|
| Part number | 927 |
| Keywords | 3M, adhesive transfer tape, 3M Adhesive Transfer Tape 927, acrylic adhesive, joining dissimilar substrates, foams, low surface energy plastics, polyethylene, polypropylene, densified kraft liner, die-cutting, thinner applications, splicing film, foils, fabrics, coated papers, high tack adhesive, initial adhesion, laminating, industrial adhesives, gasket attachment, moisture stability, dimensional strength, nameplates, high surface energy plastics, aggressive adhesive, quick tack, pressure sensitive adhesive, release liner, adhesion science, innovative solutions, manufacturing processes, automotive, commercial solutions, electronics, transportation, bonding and assembly, building maintenance, consumer electronics, defense, heavy industrial, interior, marine, metalworking, personal recreation vehicles, woodworking. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Bonding, Mounting & Transfer Tapes > Adhesive Transfer Tapes |
| Color Family | Transparent |
| Product Number | 927 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 2.649 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 30.48 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 11.608 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 11.61 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 5.840045325277407 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 5.840045325277407 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 12.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 4.570078740157481 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 4.570866141732283 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.145 FT3 |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 2.649 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 30.48 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 11.608 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 11.61 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1534.0148790533801 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 24.367693839294517 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 23.360181301109627 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.992125984251969 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.866141732283465 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.866141732283465 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 25.138 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 11.053 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 10.596 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.33 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.276 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.276 M |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 86878.65013525303 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 912.7137654453932 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 840.9665268399466 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.7007874015748 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1423.686 CDM |
| Pallet - Metric Net Weight | 381.456 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.11 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 144 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 144 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


