3M™ Adhesive Transfer Tape 8056, Clear, 2 in x 36 yd, 5 mil, 24 Roll/Case
| UPC | 00021200429132 |
|---|---|
| 3M ID | 7010334447 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Adhesive Transfer Tape 8056 uses a 60 lb. densified kraft release liner, the liner adds stability and resists wrinkling and curling. The 4.0 mil release liner also provides reliable performance for industrial applications, such as die-cutting and automated dispensers. The liner helps reduce edge roll and protects the tape from humidity extremes. In addition, the tape offers excellent UV resistance for added durability in outdoor conditions.
Recommended Applications
Flying splices on coated papers Flying splices on chemically saturated non-woven fabric Zero speed splices on chemically saturated low density foam Flying splices on vinyl and rubber coated fabric
Flying splices on polyethylene
An Aggressive Adhesive
8056 has an aggressive acrylic adhesive that's ideal for making many zero speed and flying splices. It can be used on many substrates that are difficult to splice. Here's how it works: The acrylic formula delivers a balance between high initial tack, strong shear strength and high moisture and chemical resistance – resulting in consistent holding power over a range of temperatures for consistent splicing. The robust kraft paper liner peels away quickly, cleanly and adds roll stability, die cutting and automated dispenser compatibility.
What is Adhesive Transfer Tape?
3M™ Adhesive Transfer Tapes are rolls of pressure sensitive adhesive pre-applied to a special release liner. For application, the tape is simply pressed, adhesive side down, to a surface and the liner is peeled off. A variety of adhesive properties and liners are available to meet requirements for applications such as nameplate attachment to high and low surface energy plastics, appliance graphic overlays that perform in high temperatures, foam gasketing, web splicing, signs, posters, banners, point-of-purchase displays, and more.
- Strong adhesive is ideal for flying splices on coated papers
- Kraft paper liner adds roll stability and is suitable for die-cutting
- Aggressive acrylic adhesive adheres on "hard-to-stick” coatings on web printing equipment
- Excellent UV resistance for added durability in outdoor conditions
- Adhesive formula bonds to vinyl, rubber, coated fabric and polyethylene
| 3M ID | 7010334447 |
|---|---|
| Keywords | 3M, adhesive transfer tape, 3M Adhesive Transfer Tape 8056, specialty tape, aggressive acrylic adhesive, hard-to-stick substrates, flying splices, zero speed splices, offset printing, kraft paper liner, die-cutting, UV resistance, outdoor durability, roll stability, web printing equipment, vinyl bonding, rubber bonding, coated fabric bonding, polyethylene bonding, industrial applications, automated dispensers, high tack adhesive, shear strength, moisture resistance, chemical resistance, transfer tapes, pressure sensitive adhesive, release liner, nameplate attachment, appliance graphic overlays, foam gasketing, web splicing, sign mounting, poster mounting, banner mounting, point-of-purchase displays, manufacturing market, transportation market, appliance market, marine market, paper and print market, rail market |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Bonding, Mounting & Transfer Tapes > Adhesive Transfer Tapes |
| Application | Zero-Speed and General Splicing |
| Color Family | Transparent |
| Product Number | 8056 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 283.495 G |
| Base - Metric Height Dimension | 127.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 127.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 49.97844641358574 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.6249994901810187 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.5205665165840422 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 5.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 2.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 5.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.819 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 236.125 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 127.0 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 127.0 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2704.9398842892174 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 14.998047696437222 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 12.493596398017013 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 14.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.9 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.9 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 44326.023 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6.803 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 5.667 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 35.56 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 35.306 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 35.306 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95759.99703180509 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 434.99849876222567 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 337.32710274645933 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.5 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1569225.2 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 153.009 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 120.65 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 648 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 648 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |

