3M™ Adhesive Transfer Tape 6035PL+, Clear, 5 mil, 52 in x 300 yd, 1 Roll/Case, Restricted
3M™ Adhesive Transfer Tape 6035PL+ is a pressure sensitive transfer tape specifically formulated to be low fogging. It features good adhesion to many materials and is ideal for use in automotive interior applications. This tape is 5.0 mils (.12 mm) of adhesive coated on a 6.2 mil (.15 mm) heavy polycoated kraft paper liner.
Special Price
$8,132.97
Regular Price
$9,568.20
| UPC | 00068060759672 |
|---|---|
| 3M ID | 7100364133 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Low fogging, double sided, acrylic adhesive tested to SAE J1756 specifications.
- Provides excellent bond to a wide variety of surfaces.
- Good peel values to many substrates including foams and fabrics.
- High initial tack for high speed production processes.
| 3M ID | 7100364133 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Tapes > Bonding, Mounting & Transfer Tapes > Adhesive Transfer Tapes |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 6035PL+ |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 305 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 98576.87 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 10587.253457971483 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 217.32479759304593 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 217.32287957136492 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 173.494 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 98576.0 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 10586.032983089588 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 224.5716787520037 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 217.32287957136492 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 54.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.93779527559055 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.93779527559055 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 173.474 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 101.864 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 98.576 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 138.43 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 35.402 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 35.402 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 121925.4407012751 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 2055.997987796841 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1955.9059161422842 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 60.5 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.998 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 887.184 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 153.67 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 9 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 9 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 9 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


