3M™ Adhesive Transfer Tape 501FL, 6.5 in x 180 yd
A 1.0 mil adhesive with polyester liner for contamination critical adhesive applications on very smooth surfaces. Low outgassing, corrosion, odor, and non fogging. Acrylic for high shear strength at room temp and short exposure to high temp.
Special Price
$1,418.67
Regular Price
$1,669.02
| UPC | 00051115531071 |
|---|---|
| 3M ID | 7100169208 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Low outgassing at escalated temperatures and very low extractable ionic content
- Helps reduce risk of chemical contamination which can cause head corrosion and media fogging that may cause hard drive failures
- Reduces fogging or condensation in vehicle or aerospace window applications
- Low odor helps improve worker handling
- Low water vapor transmission rate provides effective barrier for water vapor
- Low extractable ionic content
| 3M ID | 7100169208 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Tapes > Bonding, Mounting & Transfer Tapes > Adhesive Transfer Tapes |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 5443.108 G |
| Base - Metric Length Dimension | 164.592 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.165 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 938.3049336964816 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 11.999999029966046 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 11.399999960316793 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 15376.063 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 5170.953 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 866.9997261254365 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 11.849998711398078 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 11.399999960316793 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 12.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 8.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 8.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 14207.58 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 5170.953 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 30.48 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 21.59 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 21.59 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 938.3047506252493 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 11.999999029966046 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 11.399999960316793 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.686614173228346 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.686614173228346 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 15376.06 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5443.108 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 5170.953 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 25.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 24.604 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.604 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90437.18874839325 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 802.998516046467 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 729.6000150972557 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.87992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.482 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 330.941 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 113.995 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 64 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 64 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 64 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review

