3M™ Adhesive Transfer Tape 501FL, 11.75 in x 60 yd
A 1.0 mil adhesive with polyester liner for contamination critical adhesive applications on very smooth surfaces. Low outgassing, corrosion, odor, and non fogging. Acrylic for high shear strength at room temp and short exposure to high temp.
Special Price
$854.84
Regular Price
$1,005.69
| UPC | 00051128848128 |
|---|---|
| 3M ID | 7100182105 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Low outgassing at escalated temperatures and very low extractable ionic content
- Helps reduce risk of chemical contamination which can cause head corrosion and media fogging that may cause hard drive failures
- Reduces fogging or condensation in vehicle or aerospace window applications
- Low odor helps improve worker handling
- Low water vapor transmission rate provides effective barrier for water vapor
- Low extractable ionic content
| 3M ID | 7100182105 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Tapes > Bonding, Mounting & Transfer Tapes > Adhesive Transfer Tapes |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 13607.77 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1730.2998877651298 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 29.999997574915117 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 29.110013468700984 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 28354.535 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 13204.08 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1730.3001928838503 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 29.999997574915117 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 29.110013468700984 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 14.3 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 28354.54 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 13607.77 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 13204.08 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 36.322 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 27.94 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 27.94 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96295.46818148755 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1114.9989141131275 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1047.96074942795 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.77992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.578 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 475.347 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 121.361 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 36 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


