3M™ Adhesive Transfer Tape 465, Clear, 6 in x 60 yd, 2 mil, 8 Roll/Case
| UPC | 00021200033513 |
|---|---|
| 3M ID | 7000122484 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Offers High UV, Humidity and Moisture Resistance
With 3M™ Adhesive Transfer Tape 465 you can keep production processes moving in rapid fashion. Splicing foils, fabrics, films and papers has never been easier. This 2 mil, high-tack adhesive tape features an aggressive bond that adheres on contact. It has high UV, humidity and moisture resistance, and good solvent resistance, to withstand challenging work environments. By using a robust 60 lb. densified kraft paper release liner, this tape provides reliable performance for industrial applications, such as die-cutting and automated dispensers.
Recommended Applications
High-speed flying splices and zero speed splices on most grades of paper Splicing foils, films and fabrics Laminating adhesive for foams and photos Attaching metal and plastic nameplates Mounting promotional items and posters
Core starting
3M™ Adhesive 400 Provides Good Holding Power
3M™ Adhesive Transfer Tape 465 features aggressive 3M™ Adhesive 400, formulated for quick adhesion and good shear strength and holding power. This high performance adhesive offers a consistently strong bond in temperatures up to 250°F/121°C on a variety of substrates including metal, glass, wood, paper, paint and many plastics.
Understanding Adhesive Transfer Tapes
3M adhesive transfer tapes are rolls of pressure sensitive adhesive provided on a special release liner. The tape consists of an adhesive layer only, and does not have any type of supporting carrier such as film, paper or tissue. For application the tape is positioned adhesive side down to a surface and the liner is removed, exposing the backside adhesive to the joining surface.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and Innovation
In the 3M Industrial Adhesives and Tapes Division, they apply the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, their technologies help customers like you deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- Bonds a wide variety of substrates including metal, glass, wood, paper, paint and many plastics
- 60# Unbleached densified kraft liner allows for manual or hand applications
- Provides consistently strong bonds in temperatures up to 250°F/121°C
- Aggressive acrylic adhesive 400 bonds on contact
| 3M ID | 7000122484 |
|---|---|
| Part number | 465 |
| Keywords | 3M, adhesive transfer tape, 3M adhesive transfer tape 465, instant adhesion, metals, glass, wood, papers, plastics, easy liner release, high-speed splicing, zero splices, commercial print, strong bonds, high UV resistance, humidity resistance, moisture resistance, solvent resistance, die-cutting, automated dispensers, high-tack adhesive, aggressive bond, splicing foils, splicing fabrics, splicing films, laminating adhesive, attaching nameplates, mounting promotional items, posters, core starting, 3M adhesive 400, high performance adhesive, temperature resistance, industrial applications, pressure sensitive adhesive, release liner, no supporting carrier, adhesion science, innovative adhesive solutions, automotive, commercial solutions, electronics, energy, manufacturing, safety, transportation, bonding and assembly, building maintenance, consumer electronics, defense, electrical construction, equipment maintenance, facility maintenance, heavy industrial, industrial repair |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Bonding, Mounting & Transfer Tapes > Adhesive Transfer Tapes |
| Application | Zero-Speed and General Splicing |
| Color Family | Transparent |
| Product Number | 465 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 6 |
| Base - Customary Length Dimension | 5.049015748 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.048818898 |
| Base - Metric Gross Weight | 1.361 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 128.245 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 128.24 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 152.94942400908423 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 3.000491388336184 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 2.654365636705926 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 6.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 5.049015748031496 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 5.048818897637795 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 2506.392 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1.204 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 128.245 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 128.24 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1717.6094509669335 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 26.499563914622286 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 21.23492509364741 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.26771653543307 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.377952755905511 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.377952755905511 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 28146.576 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 12.02 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 9.632 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 33.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 28.9 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 28.9 CM |
| Shipper - Item Quantity | 8 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 8 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 8 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90010.02253973013 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 989.8755572101003 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 764.4573033713067 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.488188976377955 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.475 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 346.752 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.13 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 288 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 288 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


