3M™ Adflo™ Powered Air Purifying Respirator Battery 35-1099-07, Lithium Ion, 1 EA/Case
| UPC | 00051141560823 |
|---|---|
| 3M ID | 7100025245 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M Adflo Powered Air Purifying Respirator (PAPR) has been designed to help keep a welder comfortable throughout an entire shift. When paired with new filters, this respirator battery can last up to 10 - 12 hours. Lithium-ion technology enables a quicker charge than traditional batteries, allowing it to be used at 100% capacity after about 6.5 hours of charging. The 3M Adflo Powered Air Purifying Respirator is compatible with all 3M Speedglas welding helmets that require positive air pressure and 3M Versaflo headtops. As one of the most popular respirators of its kind in the world, the 3M Adflo Powered Air Purifying Respirator is designed to provide welders a constant nominal airflow rate of approximately 205 liters per minute, regardless of the battery’s charge or the particle loading of the filter. With the right type of filter and/or filter cartridge combination, the Adflo respirator helps reduce a welder’s exposure against both particles and gases—all in one system. The ergonomic leather belt is extra wide around the turbo unit for additional back support. Disclaimer: 3M industrial and occupational products are intended, labeled, and packaged for sale to trained industrial and occupational customers for workplace use. Unless specifically stated otherwise on the applicable product packaging or literature, these products are not intended, labeled, or packaged for sale to or use by consumers (e.g., for home, personal, primary or secondary school, recreational/sporting, or other uses not described in the applicable product packaging or literature), and must be selected and used in compliance with applicable health and safety regulations and standards (e.g., U.S. OSHA, ANSI), as well as all product literature, user instructions, warnings, and limitations. Misuse of 3M industrial and occupational products may result in injury, sickness, or death. For help with product selection and use, consult your on-site safety professional, industrial hygienist, or other subject matter expert.
- DESIGNED FOR USE WITH — 3M Adflo Powered Air Purifying Respirator (PAPR) – Assembly (35-5401-01), that connects to 3M Speedglas welding helmets that require positive air pressure and 3M Versaflo headtops
- FAST CHARGE RESPIRATOR BATTERY — To 80% in about 3 hours, 100% in about 6.5 hours
- LIGHTWEIGHT — Lithium-ion battery technology is 50% lighter than the NiMh version
- LASTING WORKING TIME — Up to 10 - 12 hours of operating time when paired with new filters
- EXTENDED LIFE CYCLE — Battery pack designed for approximately 500 charge cycles
- For Industrial/Occupational Use Only — Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7100025245 |
|---|---|
| Keywords | 70071651981,Welding Safety,Speedglas Respiratory Protection,Adflo Powered Air Purifying Respiratory (PAPR) Battery,35-1099-07,Lithium Ion,Construction,Safety,Transportation,Mining & Metallurgy,Heavy Infrastructure,Industrial Maintenance,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Welding Protection > Welding Parts & Accessories |
| Features | Respiratory Spare Part |
| Product Number | 35-1099-07 |
| Product Series | 9100 FX-Air |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Facility Maintenance Grinding Machine Operation Sanding Welding |
| Recommended Industry | Design & Construction Heavy Infrastructure Industrial Maintenance |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Adflo™ |
| Welding | Yes |
| Country of Origin | Japan |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 7.125984252 |
| Base - Customary Length Dimension | 2.244094488 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.984251969 |
| Base - Metric Gross Weight | 503.4 G |
| Base - Metric Height Dimension | 0.181 M |
| Base - Metric Length Dimension | 0.057 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.152 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 95.69645910945366 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.1098070278386738 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.0998862260403544 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.125984251968504 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.2440944881889764 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.984251968503937 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1568.184 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 498.9 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.181 M |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.057 M |
| Consumer - Metric Width Dimension | 0.152 M |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | UNIT |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |


