3M™ Adflo™ PAPR High Efficiency Particulate Filter 15-0299-99X02, 2 ea/Pack, 8 Packs/Case
3M™ Adflo™ Particulate, Gas, & Odor Filters are replacement, high-efficiency filters for use with 3M™ Adflo™ Powered Air Purifying Respirators (PAPR).
Special Price
$149.78
Regular Price
$176.21
| UPC | 00689330206919 |
|---|---|
| 3M ID | 7100245141 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Adflo™ Particulate, Gas & Odor Filters can be used to provide customized protection for a specific industry's need.
- Replacement part
- Particle filter, gas filters, and odor filter/pad available
- For use with 3M™ Adflo™ Powered Air Purifying Respirators (PAPR)
| 3M ID | 7100245141 |
|---|---|
| Part number | 15-0299-99X02 |
| Keywords | welding |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Welding Protection > Welding Parts & Accessories |
| Cartridge or Filter Included | HE Filter |
| Compatible Respirator | 3M Adflo Powered Air Purifying Respirator |
| Compatible Welding Helmet | 9100 Air Series |
| NIOSH Cartridge or Filter Assigned Color Coding | Magenta |
| Product Number | 15-0299-99X02 |
| Product Series | Adflo (Powered Air) |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Adflo™ |
| Welding | Yes |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1800 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 134.573 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 57.40045928910755 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.29668268009005533 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.259263620329416 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 940.625 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 117.6 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 918.4073486257208 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.74690524445991 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.148217925270656 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.625196850393701 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.875196850393701 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 15.05 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 2153.16 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1881.6 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 20.32 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 29.528 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 25.083 CM |
| Shipper - Item Quantity | 16 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 8 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 8 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92084.82983895102 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 418.8782981512674 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 331.8574340216525 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.67007874015748 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.509 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 150.528 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 116.002 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1280 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 640 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review


