3M™ Adflo™ PAPR and Versaflo™ M-Series Helmet Kit Speedglas™ Welding Shield, 38-1101-30iSW, Li Ion Battery, ADF 9100 XXi 1 EA/CASE
3M™ Adflo™ PAPR and Versaflo™ M-Series Helmet Kit with Speedglas™ Weld Shield includes a hard hat with visor and a flip-up weld shield, which can help protect the face from sparks and spatter, and the eyes from intense light during MIG, TIG and stick welding. The Auto-Darkening Lens is essential PPE for skilled pros who need precision optics. Side windows in the welding helmet give each welder a wider viewing field to see more of their work area.
Special Price
$3,058.93
Regular Price
$3,598.74
| UPC | 00076308943882 |
|---|---|
| 3M ID | 7100200576 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Respiratory protection 3M™ Adflo™ Powered Air Purifying Respirator System with a Versaflo™ M-Series Helmet and Speedglas™ Welding Shield Upgrade Kit includes particulate filters, a lithium ion battery, and a spark arrestor. A wide, clear faceshield helps protect the face and eyes against welding arc, sparks and spatter. The hard hat stands up to tough jobs involving flying debris; including grinding, and TIG, MIG/MAG, and stick welding. Auto-Darkening Lens darkens milliseconds after welding begins, ensuring that eyes are protected throughout the operation. Flip-up weld shield The flip-up 9100 welding shield allows for quick transition between welding and non-welding tasks.
- PAPR includes a blower unit, breathing tube, flow indicator, spark arrestor, belt, filters, filter cover, lithium ion battery, and charger
- Versaflo™ M-Series Helmet has a tough leather shroud to help protect welding arc, sparks and spatter
- Selectable Shades 5, 8-13 and Shade 3 light state
- Wide, transparent faceshield for a clear view
- Hard headcover helps protect against falling objects and flying debris
- Recommended for heavy industrial, metal fabrication, metal production, and fabrication industries
- Applications include arc gouging, plasma cutting, grinding, MIG, TIG, and GMAW welding
- Option to buy protection headgear with or without Speedglas™ Welding ADF
| 3M ID | 7100200576 |
|---|---|
| Keywords | Adflo |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Welding Protection > Respiratory Welding Helmet Systems |
| Air Source | PAPR |
| Color Family | Black |
| Features | Dual Face Protection Eye & Face Protection Head Protection |
| Grinding Option | Flip-up with Clear Visor |
| Headgear Type | Hardhat with Faceshield and Welding Shield |
| Includes | 3M™ Adflo™ PAPR, Versaflo™ M-Series Helmet Kit, Speedglas™ Welding Shield, Li Ion Battery, ADF 9100 Xxi |
| Lens Shade | 5, 8 - 13 |
| Lens Type | Auto-darkening |
| Material | Leather |
| Product Color | Black |
| Product Number | 38-1101-30ISW |
| Product Series | Adflo |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Welding |
| Recommended Industry | Heavy Industrial Metal Fabrication Metal Production & Fabrication |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Adflo™ |
| Country of Origin | Poland |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 6133.476 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 3089.1315857434865 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 13.521999940166541 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 6.779999407838364 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 50621.797 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 3075.356 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 3089.131158577278 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 13.521999940166541 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 6.779999407838364 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 21.75 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.624803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 50621.79 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6133.476 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 3075.356 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 28.575 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 55.245 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 32.067 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | KIT |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98492.3229688979 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 521.9995212882438 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 244.0803843327435 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.87992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.614 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 110.713 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 124.155 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 36 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


