3M™ Adflo™ Flow Indicator 15-0099-05, 1 EA/Case
Replacement flow indicator for 3M™ Adflo™ Powered Air Purifying Respirator (PAPR). Used for the pre-operational testing to ensure proper airflow as per the Adflo Instruction Manual.
Special Price
$47.80
Regular Price
$56.23
| UPC | 00051131925892 |
|---|---|
| 3M ID | 7000126724 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Flow Indicator
- Replacement Part
| 3M ID | 7000126724 |
|---|---|
| Keywords | 70071268406,Welding Safety,ANSI Z87.1-2010,Speedglas Respiratory Protection,Adflo Flow Indicator 15-0099-05,Construction,Safety,Mining & Metallurgy,Heavy Infrastructure,Industrial Maintenance,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Powered & Supplied Air Parts & Accessories |
| Features | Respiratory Accessory |
| Product Number | 15-0099-05 |
| Product Series | Adflo |
| Product Type | simple |
| Purpose | Exclude |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Facility Maintenance Grinding Machine Operation Sanding Welding |
| Recommended Industry | Design & Construction Heavy Infrastructure Industrial Maintenance |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Adflo™ |
| Welding | Yes |
| Country of Origin | Sweden |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 9.37519685 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.403937008 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.37519685 |
| Base - Metric Gross Weight | 51.71 G |
| Base - Metric Height Dimension | 23.813 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.566 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 16.193 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 83.91155364987895 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.1140010357758002 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.0940006993503881 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.375196850393701 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.4039370078740157 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.375196850393701 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1375.064 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 42.638 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 23.813 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 3.566 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 16.193 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review


