3M™ Adflo™ Blower Unit with Cover, 35-1099-01, 1 EA/CASE
3M™ Adflo™ Powered Air Purifying Respirator (PAPR) Systems & Parts are available in a variety of configurations. These PAPR units are designed for use with 3M™ Speedglas™ Welding Helmets and parts designed for use with 3M™ Adflo™ Powered Air Purifying Respirators.
Special Price
$558.90
Regular Price
$657.53
| UPC | 00076308943684 |
|---|---|
| 3M ID | 7100200559 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Powered Air Purifying Respirator (PAPR) system
- For use with 3M™ Speedglas™ Welding Helmets
| 3M ID | 7100200559 |
|---|---|
| Keywords | 70071651957,Welding Safety,Speedglas Respiratory Protection,Adflo PAPR Blower Unit with Cover 35-1099-01,Construction,Safety,Mining & Metallurgy,Heavy Infrastructure,Industrial Maintenance,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Welding Protection > Welding Parts & Accessories |
| Cartridge or Filter Included | HE Filter |
| Compatible Respirator | 3M Adflo Powered Air Purifying Respirator |
| Compatible Welding Helmet | Non Pertinent |
| Features | Respiratory Spare Part |
| Includes | Cover |
| NIOSH Cartridge or Filter Assigned Color Coding | Magenta |
| Product Number | 35-1099-01 |
| Product Series | Adflo |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Facility Maintenance Grinding Machine Operation Sanding Welding |
| Recommended Industry | Design & Construction Heavy Infrastructure Industrial Maintenance |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Adflo™ |
| Welding | Yes |
| Country of Origin | Poland |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 16.25 |
| Base - Customary Length Dimension | 3.758661417 |
| Base - Customary Width Dimension | 11.62480315 |
| Base - Metric Gross Weight | 717.583 G |
| Base - Metric Height Dimension | 41.275 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 9.547 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 29.527 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 710.0222468161472 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.58199971485411 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.3089990909679543 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 16.25 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.7586614173228345 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 11.624803149606299 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 11635.18 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 593.752 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 41.275 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 9.547 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 29.527 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review


