3M™ Acryl Putty, 05098, Red, 14.5 oz, 12 tubes per case
| UPC | 00051131050983 |
|---|---|
| 3M ID | 7000045481 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Patch Minor Imperfections
3M™ Acryl Putty fills minor surface blemishes in cars, trucks, vans, boats and other vehicles. This acrylic glazing putty offers excellent workability with easy and smooth spreadability that effectively conceals pinholes, sand scratches and other spot repairs. Once the putty fully cures, you'll appreciate its low rate of shrinkage and excellent adhesion to the surface.
Better Feathering Means Less Work
This spot putty offers high quality feathering properties, meaning it is easy to smooth out the edges to blend with the surrounding surface. Good feathering will produce more satisfactory results and reduce sanding.
Choose the Putty that's Right for You
3M™ Acryl Putty comes in multiple formulas offering different rates of drying, working time and sanding time. Use these numbers as estimates only. Actual drying, work and sanding times will vary depending on environmental conditions.
Formulas Include:
3M™ Acryl-White Putty is a slow drying formula with a 2.5 minute work time and 25 minute sanding time
3M™ Acryl-Red Putty is a medium drying formula with 2 minute work time and 20 minute sanding time
3M™ Acryl-Green Putty is a fast drying formula with a 1.5 minute work time and 15 minute sanding time
Directions for Use:
Do not apply when ambient temperatures are below 55ºF or above 110ºF. Use in a well ventilated area away from sparks or open flame. (Do not apply material below the water line unless top coating.) For best results apply only over clean primed surfaces. (Use compressed air to remove any dust contamination). Apply using a plastic or metal spreader pressing the putty firmly into the imperfections; keep the application thickness to 1/16" or less. Apply in thin coats instead of one thick application. Allow to dry prior to sanding. Sand (wet or dry) using 3M™ abrasives in the following sequence: P180, P220, P320. Note: As with any putty, longer drying times will occur with high humidity, thick applications and low temperatures.
Re-clean surface prior to priming or top coating. (Follow paint manufacturer's recommendation for priming and top coating).
- Putty fills minor surface imperfections
- Easy working properties include good spreadability
- Leaves smooth edges with quality feathering
- Low shrinkage offers better final results
- Available in fast, medium and slow drying formulas
| 3M ID | 7000045481 |
|---|---|
| Part number | 5098 |
| Keywords | 5098 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Fillers > Glazes & Putties |
| Color Family | Red |
| Product Color | Red |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1095 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 8.35 |
| Base - Customary Length Dimension | 2.3 |
| Base - Customary Width Dimension | 2.350393701 |
| Base - Metric Gross Weight | 451.324 G |
| Base - Metric Height Dimension | 21.209 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 5.842 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 5.97 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 45.15757063010189 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.9949991001832769 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.9949991001832769 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.35 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.3 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.3503937007874014 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.74 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 451.324 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 21.209 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 5.842 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 5.97 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | TUBE |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 776.7834433306662 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 12.348091304974993 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 11.940236119932969 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.527559055118111 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.354330708661417 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.874015748031496 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12729.2 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5.601 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 5.416 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.242 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.263 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.2 M |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | TUBE |
| Shipper - Item Unit | TUBE |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 82137.95955150966 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1353.6382898151483 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1146.2384166647248 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.338582677165356 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.346 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 519.925 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.05 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 1152 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1152 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 96 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | TUBE |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 24 |


