3M™ Acryl Putty, 05095, White, 14.5 oz, 12 tubes per case
| UPC | 00051131050952 |
|---|---|
| 3M ID | 7000045479 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Patch Minor Imperfections
3M™ Acryl Putty fills minor surface blemishes in cars, trucks, vans, boats and other vehicles. This acrylic glazing putty offers excellent workability with easy and smooth spreadability that effectively conceals pinholes, sand scratches and other spot repairs. Once the putty fully cures, you'll appreciate its low rate of shrinkage and excellent adhesion to the surface.
Better Feathering Means Less Work
This spot putty offers high quality feathering properties, meaning it is easy to smooth out the edges to blend with the surrounding surface. Good feathering will produce more satisfactory results and reduce sanding.
Choose the Putty that's Right for You
3M™ Acryl Putty comes in multiple formulas offering different rates of drying, working time and sanding time. Use these numbers as estimates only. Actual drying, work and sanding times will vary depending on environmental conditions.
Formulas Include:
3M™ Acryl-White Putty is a slow drying formula with a 2.5 minute work time and 25 minute sanding time
3M™ Acryl-Red Putty is a medium drying formula with 2 minute work time and 20 minute sanding time
3M™ Acryl-Green Putty is a fast drying formula with a 1.5 minute work time and 15 minute sanding time
Directions for Use:
Do not apply when ambient temperatures are below 55ºF or above 110ºF. Use in a well ventilated area away from sparks or open flame. (Do not apply material below the water line unless top coating.)
For best results apply only over clean primed surfaces. (Use compressed air to remove any dust contamination).
Apply using a plastic or metal spreader pressing the putty firmly into the imperfections; keep the application thickness to 1/16" or less. Apply in thin coats instead of one thick application.
Allow to dry prior to sanding. Sand (wet or dry) using 3M™ abrasives in the following sequence: P180, P220, P320. Note: As with any putty, longer drying times will occur with high humidity, thick applications and low temperatures.
Re-clean surface prior to priming or top coating. (Follow paint manufacturer's recommendation for priming and top coating).
- Putty fills minor surface imperfections
- Easy working properties include good spreadability
- Leaves smooth edges with quality feathering
- Low shrinkage offers better final results
- Available in fast, medium and slow drying formulas
| 3M ID | 7000045479 |
|---|---|
| Part number | 5095 |
| Keywords | 5095 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Fillers > Glazes & Putties |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1095 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 8 |
| Base - Customary Length Dimension | 2 |
| Base - Customary Width Dimension | 2 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.459 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 20.32 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 5.08 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 5.08 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 31.976441905639717 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.011921783428588 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.011921783428588 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.524 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.459 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 20.32 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 5.08 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 5.08 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | TUBE |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 781.2919995918732 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 12.548711963563232 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 12.136447533277511 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.562992125984252 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.374803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.874803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12803.082 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5.692 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 5.505 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 24.29 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 26.352 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.002 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | TUBE |
| Shipper - Item Unit | TUBE |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 82137.95955150966 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1183.8823479327925 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1165.0151875350107 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.338582677165356 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.346 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 528.442 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.05 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 1152 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1152 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 96 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | TUBE |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 24 |


