3M™ Acid Gas Cartridge 6002, 60 EA/Case
| UPC | 50051138288803 |
|---|---|
| 3M ID | 7000051850 |
| Packaging | Bag |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
NIOSH approved against certain acid gases. Use with 3M Half and Full Facepieces 6000, 7000 and FF-400 Series with a bayonet-style filter/cartridge connection or 3M Scott AV-3000 HT and AV-3000 SureSeal facepieces with 3M Scott AV-632 Bayonet Adapter. Warning: Respirators help protect against certain airborne contaminants. Before use, the wearer must read and understand the User Instructions provided as a part of the product packaging. Follow all local regulations. In the U.S., a written respiratory protection program must be implemented meeting all the requirements of OSHA 29 CFR 1910.134 including training, fit testing and medical evaluation. In Canada, CSA standards Z94.4 requirements must be met and/or requirements of the applicable jurisdiction, as appropriate. Misuse may result in sickness or death. For correct use, consult supervisor and User Instructions, or call 3M Personal Safety Division (PSD) Technical Service in the U.S.A. at 1-800-243-4630. In Canada, call 1-800-267-4414. Disclaimer: 3M industrial and occupational products are intended, labeled, and packaged for sale to trained industrial and occupational customers for workplace use. Unless specifically stated otherwise on the applicable product packaging or literature, these products are not intended, labeled, or packaged for sale to or use by consumers (e.g., for home, personal, primary or secondary school, recreational/sporting, or other uses not described in the applicable product packaging or literature), and must be selected and used in compliance with applicable health and safety regulations and standards (e.g., U.S. OSHA, ANSI), as well as all product literature, user instructions, warnings, and other limitations, and the user must take any action required under any recall, field action, or other product use notice. Misuse of 3M industrial and occupational products may result in injury, sickness, or death, or property damage. For help with product selection and use, consult your on-site safety professional, industrial hygienist, or other subject matter expert.
- NIOSH approved against certain acid gases, chlorine, hydrogen chloride, sulfur dioxide, chlorine dioxide, or hydrogen sulfide
- USE WITH 3M Half and Full Face Pieces 6000, 7000 and FF-400 Series with a bayonet-style filter/cartridge connection or 3M Scott AV-3000 HT and AV-3000 SureSeal facepieces with 3M Scott AV-632 Bayonet Adapter
- SWEPT BACK DESIGN allows an enhanced field of view and increased comfort
- VARIETY OF USES: When properly fitted, use in a variety of applications including chemical manufacturing, glass etching, pulp and paper, and laboratories
- EASY TWIST ON AND OFF: Bayonet connection twist on and off easily for quick assembly and disassembly with many 3M half and full facepiece designs.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000051850 |
|---|---|
| Keywords | 70070316768,Reusable Respirators,Sulfur dioxide,Hydrogen sulfide,Hydrogen Chlorine dioxide,Hydrogen sulfide,Sulfur dioxide,Chlorine,Gas Vapor Cartridges 6000 Series,Acid Gas Cartridge 6002 60,Energy,Safety,Electrical Construction & Maintenance,Mining & Metallurgy,Power Distribution,Batch-Charging,Change-Overs,Chemical Dispensing,Clean-up,Electro-Plating,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Reusable Respirators > Cartridges & Filters |
| Aerosol Type | Non Pertinent |
| Cartridge or Filter Type | Acid Gas |
| Compatible Respirator | 3M™ Full Facepieces 6000 |
| Compatible with 3M™ PAPR Systems | Yes |
| Compatible with 3M™ Supplied Air System | Yes |
| Cool Flow™ Exhalation Valve | Yes |
| Eye Protection | Yes |
| For Use With | Reusable Respirators |
| Gas & Vapor Protection Type | Chlorine |
| Hazard Type | Dust, mist, fumes, gases or vapours and combination hazards |
| Maintenance Free | No |
| NIOSH Cartridge or Filter Assigned Color Coding | White |
| Particulate Protection | Chlorine |
| Product Number | 6002 |
| Product Series | 7800S |
| Product Type | simple |
| Purpose | Cartridges & Filters |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Batch-charging Change-over Chemical Dispensing Clean-up Cleaning Electro-plating Pulp & Paper |
| Recommended Industry | Construction Facility Sanitation Food Safety General Manufacturing Industrial Maintenance Marine Metal Production & Fabrication Mining Oil & Gas Transportation |
| Six-point Head Harness | Yes |
| Spare Parts | Yes |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 3.45 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.2 |
| Base - Customary Width Dimension | 1.25 |
| Base - Metric Gross Weight | 104.326 G |
| Base - Metric Height Dimension | 87.63 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 106.68 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 31.75 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 18.12405199613549 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.2299994596469954 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.22994213945882733 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 3.45 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 4.2 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 1.25 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.297 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 104.3 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 87.63 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 106.68 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 31.75 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 75.63404890589308 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.4909694578857224 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.45988427891765465 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.937007874015748 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.118110236220472 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 1.6535433070866141 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1239.42 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 208.6 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 22.7 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 13.0 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 4.2 CM |
| Consumer - Item Quantity | 2 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 2 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1730.1046728077708 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 15.44999533391622 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 13.796528367529639 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.582677165354331 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 20.984251968503937 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.606299212598426 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 28351.336 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 7.008 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 6.258 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 21.8 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 53.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.4 CM |
| Shipper - Item Quantity | 60 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 60 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 30 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 114724.63889809669 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 963.420085747915 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 827.7917020517783 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 56.69291338582677 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.88 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 375.48 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.44 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 3600 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3600 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 10 |


