3M™ Acetate Cloth Electrical Tape 28, 24 in x 72 yd, 3 in Paper Core, Log Roll, 1 Roll/Case
3M™ Acetate Cloth Electrical Tape 28 is an 8 mil thick, aesthetically pleasing, electrical tape. This highly conformable tape is used in coil wrapping applications. It withstands a temperature range of 40 to 221 °F ( 40 to 105 °C).
Special Price
$890.51
Regular Price
$1,047.66
| UPC | 00051138692254 |
|---|---|
| 3M ID | 7100135190 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Tape 28 is printable with an aggressive thermosetting, rubber resin adhesive that offers good adhesion. It has an acetate cloth backing that provides excellent absorption resins and varnishes. It is hand tearable and is used for wire harness bundling. RoHS 2011/65/EU Compliant .
- Acetate cloth tape offering excellent conformability in coil-wrapping applications up to 105°C
- Excellent absorption of electrical insulating resins and varnishes
- Aggressive rubber resin adhesive
- Resin- and varnish-absorptive black acetate cloth backing
- Hand-tearable
- RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7100135190 |
|---|---|
| Part number | 28 24"X72YD |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Acetate Cloth Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Acetate Cloth |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 5.0 Year |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 72.0 LNYD |
| Base - Customary Width Dimension | 24.0 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 8.663 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 65.836 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.609 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 2388.931293610619 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 19.098645773075944 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 16.76395041653809 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 39147.57 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 7.604 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2388.931293610619 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 19.098645773075944 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 16.76395041653809 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.094488188976378 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 31.771653543307085 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.26771653543307 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 39147.57 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 8.663 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 7.604 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.231 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.807 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.21 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 81405.67462237287 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 487.22159942857945 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 402.3348099969142 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.94488188976378 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.334 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 182.496 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.04 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 24 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
Write Your Own Review


