3M™ Acetate Cloth Electrical Tape 11, 23-3/4 in x 72yd, 3 in Plastic Core, Log roll, 1 Roll/Case
3M™ Acetate Cloth Electrical Tape 11 is a 7 mil thick electrical tape that is aesthetically pleasing. This tape is highly conformable and is used in coil wrapping applications. It withstands a temperature range of 40 to 221 °F ( 40 to 105 °C).
Special Price
$1,018.58
Regular Price
$1,198.33
| UPC | 00051128543597 |
|---|---|
| 3M ID | 7000006191 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Tape 11 has an aggressive, thermosetting, pressure sensitive, rubber resin adhesive that offers good adherence. The printable tape provides excellent absorption of electrical, insulating resins and varnishes. It is hand tearable and is used for wire harness bundling. RoHS 2011/65/EU Compliant .
- Pressure-sensitive, thermosetting, rubber-resin adhesive provides optimized adherence
- Acetate cloth backing offers excellent absorption of varnishes and resins
- Ideal for use in coil wrapping applications
- Printable
- Withstands a temperature range of -40 to 221 °F (-40 to 105 °C)
- Hand-tearable
- RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7000006191 |
|---|---|
| Part number | K132AV0A |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Acetate Cloth Tapes |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 9.299 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 2403.2814542007036 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 20.500785760571766 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 18.166090404033913 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 39382.727 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 8.24 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2403.2814542007036 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 20.500785760571766 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 18.166090404033913 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.094488188976378 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 31.811023622047244 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.307086614173228 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 39382.727 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 9.299 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 8.24 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.231 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.808 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.211 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 83663.55315387796 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 522.4955613781599 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 435.98616969681393 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.338582677165356 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.371 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 197.76 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.05 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 24 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
Write Your Own Review


