3M™ 440D Floor Surfacing Cloth Belts, 09178, 9 7/8 in x 29 1/2 in, P24X , 10/case
3M Floor Sanding Belts are made with a silicon carbide mineral anchored to a tough, flexible cloth backing.
Special Price
$23.62
Regular Price
$27.78
| UPC | 00051115091780 |
|---|---|
| 3M ID | 7010370005 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Featuring a sharp, synthetic abrasive, durable cloth backing and smooth, strong splices to reduce chatter, these belts are recommended for removing hard, old finishes. Use for removing shellacs, varnishes and paints. 3M brand belts are economical and use a high quality synthetic mineral.
- Sharp, synthetic silicon carbide mineral abrasive
- Durable cloth backing
- Recommended for removing hard, old finishes, such as shellacs, varnishes and paints
- 24 Grit
- 9 7/8 in x 29 1/2 in
| 3M ID | 7010370005 |
|---|---|
| Part number | 99354845 |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Belts > Cloth Belts |
| Grit | P24 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 322.6 G |
| Base - Metric Length Dimension | 0.749 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.25 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 159.30706074010573 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.7112112578084151 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.6298606830621952 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 2610.575 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 285.7 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1593.0708514960338 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 7.112112578084151 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 6.298606830621953 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.062992125984252 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 26105.754 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.226 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.857 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 28.1 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 30.48 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 30.48 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 76748.48893004873 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 286.9999775348955 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 226.7498459023903 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 38.06968503937008 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1257682.4 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 102.852 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 96.697 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 360 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 360 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review

