3M™ 440D Floor Surfacing Cloth Belts, 00607, P24 Grit X, 7-7/8 in x 29.5 in
3M™ Floor Surfacing Cloth Belts feature a sharp, silicon carbide mineral backed by durable cloth. 3M Cloth Belts are ideal for removal of hard, old finishes such as shellac, varnishes and paints.
Special Price
$14.38
Regular Price
$16.92
| UPC | 00051115006074 |
|---|---|
| 3M ID | 7010332672 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Featuring a sharp, synthetic abrasive, durable cloth backing and smooth, strong splices to reduce chatter, these belts are recommended for removing hard, old finishes. Use for removing shellacs, varnishes and paints. 3M brand belts are economical and use a high quality synthetic mineral.
- Sharp, synthetic silicon carbide mineral abrasive
- Durable cloth backing
- Recommended for removing hard, old finishes, such as shellacs, varnishes and paints
- 24 Grit
- 7-7/8 in x 29.5
| 3M ID | 7010332672 |
|---|---|
| Part number | 99354786 |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Belts > Cloth Belts |
| Grit | P24 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 308.8 G |
| Base - Metric Length Dimension | 0.749 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.2 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 133.20000458898556 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.680787465626902 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.49978794837311746 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 2182.757 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 226.7 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | BLTS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1331.9999238423675 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.8078746562690196 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.997879483731174 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 21827.568 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3088.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2267.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 23.495 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 30.48 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 30.48 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BLTS |
| Shipper - Item Unit | BLTS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 84273.79059482529 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 356.99895040121595 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 239.8982152190964 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.381 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 108.816 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.063 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 480 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 480 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | BLTS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


