3M™ 332 Impact Safety Goggles Anti-Fog 40651-00000-10, Clear Anti Fog Lens, 10 EA/Case
One of the most economical goggle options available, 332AF protective eyewear offers direct anti-fog venting, an djustable elastic strap, and polycarbonate construction with over-the-glass coverage. Indoor or outdoor use safety impact goggles.
Special Price
$37.40
Regular Price
$44.00
| UPC | 10078371621381 |
|---|---|
| 3M ID | 7000030007 |
| Size | Universal |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 332AF safety impact goggles are a dependable and economical choice that offer a sturdy polycarbonate lens, adjustable elastic strap and a wide opening to fit over prescription eyewear. It is built with a direct venting system that circulates air and helps minimize fogging, allowing for use in varied environments and conditions. • Clear lens • Polycarbonate lens absorbs 99.9% UV • Meets the High Impact Requirements of ANSI Z87.1 2015 • 10 safety goggles per case
- Economical goggle
- Direct venting system that circulates air and helps minimize fogging
- Over-the-glass coverage
- Clear lens
| 3M ID | 7000030007 |
|---|---|
| Keywords | 70071542610,Protective Eyewear,ANSI Z87.1-2015,332 Impact Protective Safety Goggles,332 Impact Safety Goggles Anti-Fog 40651-00000-10,Clear Anti Fog Lens,Health Care,Safety,Mining & Metallurgy,Safety Goggle,Facility Sanitation,Food Processing,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Eye Protection > Safety Goggles |
| Anti Fog Lens | Yes |
| Color Family | Transparent |
| Eyewear Range | Economy |
| Frame Color | Clear |
| Frame Style | Goggle |
| Hard Coat Lens | No |
| Lens Coating | Anti-fog |
| Lens Color | Clear |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 40651-00000-10 |
| Product Series | Impact |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Industry | Facility Sanitation Food Processing Food Safety |
| Size | Universal |
| Splash Protection | No |
| Strap Material | Cloth |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 3 |
| Base - Customary Length Dimension | 7.5 |
| Base - Customary Width Dimension | 2.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 81.647 G |
| Base - Metric Height Dimension | 7.62 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 19.05 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 6.35 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 56.26389205534316 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.18000082320608699 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.16005560234622113 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 7.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.922 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 72.6 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 7.62 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 19.05 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 6.35 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | LENS |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 459.00974085412736 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.0899822455126396 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.6005560234622112 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 3.8976377952755907 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.881889763779528 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.913385826771654 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 7521.822 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 948.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 726.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.099 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.378 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.201 M |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | LENS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91901.75860666682 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 394.62744931093084 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 264.09174387126484 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.506 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 119.79 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 1650 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1650 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 165 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | LENS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 11 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |
Write Your Own Review


