3M™ 332 Impact Safety Goggles 40650-00000-10, Clear Lens, 10 EA/Case
One of the most economical goggle options available, 332 protective eyewear offers direct venting, an djustable elastic strap, and polycarbonate construction with over-the-glass coverage. Indoor or outdoor use safety impact goggles.
Special Price
$28.90
Regular Price
$34.00
| UPC | 10078371621374 |
|---|---|
| 3M ID | 7010340634 |
| Size | Universal |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 332 safety impact goggles are a dependable and economical choice that offer a sturdy polycarbonate lens, adjustable elastic strap and a wide opening to fit over prescription eyewear. It is built with an indirect venting system that circulates air and helps minimize fogging, allowing for use in varied environments and conditions. - Clear lens - Polycarbonate lens absorbs 99.9% UV - Meets the High Impact Requirements of ANSI Z87.1-2015 - 10 safety goggles per case
- Economical goggle
- Direct venting system that circulates air and helps minimize fogging
- Over-the-glass coverage
- Clear lens
| 3M ID | 7010340634 |
|---|---|
| Keywords | 70071542602,Protective Eyewear,ANSI Z87.1-2015,332 Impact Protective Safety Goggles,332 Impact Safety Goggles 40650-00000-10,Clear Lens,Energy,Safety,Electrical Construction & Maintenance,Mining & Metallurgy,Power Distribution,Safety Goggle,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Eye Protection > Safety Goggles |
| Anti Fog Lens | No |
| Color Family | Transparent |
| Eyewear Range | Economy |
| Frame Color | Clear |
| Frame Style | Goggle |
| Hard Coat Lens | No |
| Lens Coating | Uncoated |
| Lens Color | Clear |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 40650-00000-10 |
| Product Series | Impact |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Size | Universal |
| Splash Protection | No |
| Strap Material | Cloth |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | China |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 72.575 G |
| Base - Metric Height Dimension | 7.62 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 19.05 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 6.35 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 56.26389205534316 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.1600004867806749 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.15099901261566634 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 7.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.922 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 68.492 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 7.62 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 19.05 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 6.35 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 459.0689949096434 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.0899998824936143 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.5099901261566635 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 3.9 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.9 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.9 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 7522.793 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 948.008 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 684.92 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 9.906 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 37.846 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.066 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91737.45217569175 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 394.9978259114015 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 249.14881174037384 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.77992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1503307.5 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 113.012 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 121.361 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 101.6 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1650 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1650 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 165 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 11 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |
Write Your Own Review


