3M™ 1100 Probed Test Earplugs 393-2010-50, 10 Pair/Bag, 5 Bags/Case, 50 Pair/Case
3M™ 1100 Earplugs equipped with a probe tube for fit testing using the 3M™ E-A-Rfit™ Validation System. Cannot be used for hearing protection.
Special Price
$102.85
Regular Price
$121.00
| UPC | 10080529190878 |
|---|---|
| 3M ID | 7000002409 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ 1100 Probed Test Plugs are a specially probed version of the standard plug. This product works with the E A Rfit™ Validation System and allows you to conduct an earplug fit test for the 1100 and 1110 earplugs.
- These test earplugs are modified with a probe tube for use during earplug fit testing with the 3M™ E-A-Rfit™ Validation System
- 50 PR Per Case
- 3M PSD products are for occupational use only.
- *The NRR may overestimate the hearing protection provided during typical use.
| 3M ID | 7000002409 |
|---|---|
| Keywords | 70071577772,E-A-R fitValidation System,ear plug,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Hearing Protection Fit Testing |
| Color Family | Orange |
| Earplug Shape | Tapered |
| Material | Polyurethane |
| Product Color | Orange |
| Product Number | 393-2010-50 |
| Product Series | E-A-Rfit |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Welding |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Brazil |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 18.598 G |
| Base - Metric Height Dimension | 7.62 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 11.43 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 13.49997778735715 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.04100157152114353 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.03968320719327796 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 221.225 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 18.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 7.62 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 11.43 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 224.8338079353324 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.3999185436033679 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.19841603596638982 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.2362204724409445 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.732283464566929 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.377952755905512 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 3684.366 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 181.4 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 90.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.133 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.171 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.162 M |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90376.16500429851 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 169.75594188235573 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 66.66778808470698 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.481 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 30.24 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 1680 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1680 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 336 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 42 |
Write Your Own Review

