3M™ 1079 SV-R - Replacement Battery Cover for Comtac III/IV - 1 Pair
Replacement battery cap for the 3M™ PELTOR™ System Control Unit (SCU).
Special Price
$16.65
Regular Price
$19.59
| UPC | 00093045938360 |
|---|---|
| 3M ID | 7100159949 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Spare part for the 3M™ PELTOR™ Tactical Modular Audio System (TMAS). TMAS is 3M’s newest generation of tactical communication and hearing protection, developed to help operators effectively communicate in dynamic noise environments. The new system brings forward our next generation ComTac VII and TEP-300 with new looks, improved systems integration, and enhanced auditory situational awareness to help give operators a tactical edge during operations.
- Replacement battery cap
- Ruggedized
| 3M ID | 7100159949 |
|---|---|
| Keywords | 3M, 3M PELTOR Battery Covers, replacement battery cap, 3M PELTOR System Control Unit, SCU, ruggedized battery cap, spare part, 3M PELTOR Tactical Modular Audio System, TMAS, tactical communication, hearing protection, dynamic noise environments, ComTac VII, TEP-300, systems integration, auditory situational awareness, tactical edge, safety, personal safety |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Protective Communications > Protective Communications Parts & Accessories |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | Sweden |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 1 |
| Base - Customary Length Dimension | 10.5 |
| Base - Customary Width Dimension | 6 |
| Base - Metric Gross Weight | 9.525 G |
| Base - Metric Height Dimension | 2.54 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 26.67 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 15.24 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 62.99999804724019 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.020999030473109588 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.010998862260403542 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 10.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1032.385 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 4.989 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 2.54 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 26.67 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 15.24 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review


