3MT Concrete Floor Cleaner & Densifier Concentrate, 1 gal, 4 gal/Case, Bulk
3M™ Concrete Floor Cleaner & Densifier is designed to work in tandem with the Scotch-Brite™ Diamond Floor Brush to maximize the appearance of uncoated concrete. It is intended to be used daily to provide excellent cleaning and improve the concrete floor's durability and shine.
Special Price
$165.49
Regular Price
$194.69
| UPC | 50021200279855 |
|---|---|
| 3M ID | 7100269865 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Daily floor cleaner for uncoated concrete
- Contains a densifier to provide improved shine and durability
- Works in tandem with the Scotch-Brite™ Diamond Floor Brush to maximize floor appearance
| 3M ID | 7100269865 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cleaning Chemicals & Disinfectants > Floor Cleaners |
| Compatible Dispensing System | 3M? Flow Control System |
| Product Type | simple |
| Product Usage | Uncoated Concrete Floors |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 10.98425197 |
| Base - Customary Length Dimension | 5.748031496 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.748031496 |
| Base - Metric Gross Weight | 4100.9 G |
| Base - Metric Height Dimension | 279.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 146.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 146.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 362.91821402540444 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 9.040936909939644 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 8.75679853256791 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 10.984251968503937 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.748031496062992 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.748031496062992 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 5947.164 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 3972.017 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 279.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 146.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 146.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1742.1058464164173 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 37.70389700338213 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 35.02719413027164 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.811023622047244 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.283464566929133 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.007874015748031 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 28548.0 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 17102.2 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 15888.068 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 30.0 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 31.2 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 30.5 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BTLS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 82076.93580741492 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1049.4003680000174 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 945.7346030754442 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.55118110236221 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.345 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 428.978 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.03 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 108 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 108 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


