3M™ Cloth Belt 777F, 80 YF-weight, 3-1/2 in x 15-1/2 in, Fabri-lok, Single-flex, 50 ea/Case
| UPC | 00051144773336 |
|---|---|
| 3M ID | 7000118384 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Deburr, Blend and Finish Stainless Steel
3M™ Cloth Belt 777F contains a grinding aid that reduces running temperatures when used on heat-sensitive alloys like stainless steel, nickel alloys and cobalt alloys. The abrasive grain is bonded to the backing with resin to maintain durability under high heat and pressure. This belt is recommended for use on stainless steel or other exotic metal alloys for dimensioning parts, deburring, blending, and finishing castings and forgings.
Ceramic Abrasive Grain Boosts Performance
For increased performance, 777F products feature aluminum oxide blended with 3M ceramic abrasive grain for a harder, longer-lasting abrasive. Ceramic/aluminum oxide blend surpasses aluminum oxide abrasives in cut-rate and durability and makes the Cloth Belt 777F an excellent choice for moderate stock removal and surface preparation.
Sized to Suit Your Needs
These abrasive belts are available in various widths and lengths for sanding both wood and metal. 3M offers a broad selection of belts to fit most any industrial belt sander. Wider belts are used with wide belt sanders to dimension or finish wood panels, smooth rough-cut edges of metal sheets, or add a grain pattern to stainless steel sheets. Medium-width belts fit onto edge sanders for sanding flat, narrow surfaces such as panel edges; and narrow belts are used with portable belt sanders for sanding or blending wood pieces such as cabinet doors.
Find Your Flex
Belts come with various flexibilities and splices that join the belt ends. 3M™ Cloth Belt 777F has a film splice for added strength when grinding in high pressure applications. When greater flexibility may be needed to increase conformity or for a softer touch for finishing and blending, an L-flex provides more flexibility than the standard flex, and a full flex belt is the most flexible.
Applications
Moderate stock removal
Deburring stainless steel
Finishing stainless steel
Surface preparatio
- Ceramic aluminum oxide grain blend cuts faster and lasts longer than traditional aluminum oxide
- Produces more parts per belt than traditional aluminum oxide belts, requiring fewer belt changes
- Heavyweight polyester backing supports high-pressure applications and can be run wet or dry
- Contains a grinding aid to reduce heat and increase performance when grinding stainless steel
- Durable resin bond resists heat deterioration, which extends the life of the belt
| 3M ID | 7000118384 |
|---|---|
| Keywords | Cloth Belt, 777F Belt |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Belts > Cloth Belts |
| Abrasive Material | Ceramic Aluminum Oxide |
| Back Color | Brown |
| Backing Material | Polyester Cloth |
| Backing Weight | YF Weight |
| Bond Type | Resin |
| Color Family | Orange |
| Diamond Abrasive Pattern | Non Pertinent |
| For Use On | Aluminum |
| Grit | 80 |
| Product Color | Orange |
| Product Number | 777F |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Splice Type | Fabri-lok |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.37519685 |
| Base - Customary Length Dimension | 15.5 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 49.9 G |
| Base - Metric Height Dimension | 0.953 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 39.37 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 8.89 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 20.35440881905386 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.11001066883025391 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.11001066883025391 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.37519685039370076 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 15.5 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 3.5 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 333.549 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 49.9 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 0.953 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 39.37 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 8.89 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | BLTS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1330.9385988850718 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.400019471226996 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.500533441512696 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.291338582677165 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.968503937007874 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.968503937007874 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 21810.176 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.903 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.495 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.236 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.304 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.304 M |
| Shipper - Item Quantity | 50 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 50 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 50 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BLTS |
| Shipper - Item Unit | BLTS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 82992.29196883591 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 337.30726114286267 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 264.0256051926094 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.36 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 119.76 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 2400 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2400 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | BLTS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


