3M Xtract™ Pneumatic Random Orbital Sander, 88954, 6 in, Central Vacuum, 3/16 in Orbit, 1 ea/Case
| UPC | 00638060889541 |
|---|---|
| 3M ID | 7100258801 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Built tough for industrial use.
3M Xtract™ Pneumatic Random Orbital Sanders are built with powerful, precision-balanced air-driven motors and durable, lightweight aluminum housings. These high-quality components stand up to long hours on the shop floor.
Leave the dust behind.
If you want a cleaner work environment and more efficient sanding, look no further than the 3M Xtract™ Pneumatic Random Orbital Sander. Engineered for dust extraction as part of the 3M Xtract™ Sanding Solution, these sanders easily connect to our 3M Xtract™ Portable Dust Extractor, 3M™ Clean Sanding Filter Bags or your existing central vacuum system.
The rear threaded attachment enables easy, secure attachment and detachment of a 1"" external threaded vacuum hose (sold separately) to effectively help eliminate dust from the workpiece and surrounding space. When used with 3M Xtract™ Net Discs and dust extraction, the system extracts up to 97% of the dust created during sanding.
Experience the benefits of the 3M Xtract™ Clean Sanding Solutions.
3M is your one-stop shop for all of your sanding application needs. From net discs to random orbital sanders and portable dust extraction units, we have everything you need to help boost productivity and part quality in your operation. 3M technical experts have decades of application and industry expertise to ensure you get the right abrasives and the optimal system solution.
Featured Applications
Metal fabrication
Primer sanding
Gelcoat sanding
Composite sanding
Woodworking
- VACUUM READY: For use with a central vacuum system or the 3M Xtract Portable Dust Extrator
- POWERFUL AND PRECISION-BALANCED 209W MOTOR: Whisper quiet for precision-balanced motor for smoother running
- HIGH QUALITY 3M ORBITAL SANDER: Built with high-quality components that stand up to long hours on the shop floor
- APPLICATIONS: Metal fabrication, primer sanding, gelcoat sanding, composite sanding, and woodworking
- PART OF THE 3M XTRACT CLEAN SANDING SOLUTIONS: When used with 3M Xtract Net Discs and dust extraction, the sytem extracts up to 97% of the dust created during sanding
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7100258801 |
|---|---|
| Part number | 88954 |
| Keywords | 88954 |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Power Tools > Power Sanders |
| Application | Orbital Sanding |
| Pad Included | Hookit? Clean Sanding Disc Pad |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M Xtract™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 5.25 |
| Base - Customary Length Dimension | 12.688 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.813 |
| Base - Metric Gross Weight | 859.103 G |
| Base - Metric Height Dimension | 5.25 IN |
| Base - Metric Length Dimension | 12.688 IN |
| Base - Metric Width Dimension | 6.813 IN |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 453.82754348185864 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.8939979082981488 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.8939979082981488 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 5.25 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 12.688 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 6.813 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 7436.901 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 859.103 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 5.25 IN |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 12.688 IN |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 6.813 IN |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 453.81967141887037 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.4279993951397376 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.8939979082981488 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.68779527559055 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.812992125984252 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 7436.772 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1101.322 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 859.103 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 13.335 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 32.227 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 17.305 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94708.85083502451 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 449.9987510812847 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 318.19097838881197 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.552 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 144.329 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 119.38 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 168 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 168 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 168 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 21 |


